W plenerze i na scenie. Weekend pod znakiem teatru i tańca

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już w ten weekend w naszym mieście kolejna odsłona Nocy Teatrów i Nocy Tańca.

Na początek Noc Teatrów, która odbędzie się z 15 na 16 czerwca. Łącznie będzie to 67 różnych teatralnych przedsięwzięć.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, chociaż na większość przedstawień obowiązują wejściówki. Można je odbierać od najbliższej środy (12 czerwca) w siedzibach teatrów i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. W przypadku teatrów nieinstytucjonalnych widzowie mogą dokonać wcześniejszych rezerwacji (program i adresy na stronie www.krakowskienoce.pl).

Miasto wielkim teatrem

– W sobotę przygodę z teatrami rozpoczniemy o 11.00 spektaklem dla dzieci, a skończymy o północy w Piwnicy pod Baranami koncertem Leszka Wójtowicza. W programie znalazły się nie tylko spektakle, ale również spotkania z aktorami czy zwiedzanie niedostępnych na co dzień teatralnych zakamarków – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, zastępca dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Jakie teatry biorą udział w wydarzeniu? Na liście znalazły się m.in. Teatr Ludowy, Teatr Variete, Teatr Stu, Teatr Groteska czy Łaźnia Nowa. Na spektakle zapraszają również teatry nieinstytucjonalne, m.in. Teatr Barakah, Teatr Mumerus, Teatr Figur, Piwnica pod Baranami czy Teatr Nowy Proxima.

W plenerze

– Na tych, którzy nie zdążą odebrać wejściówek, czekają spektakle plenerowe – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru Kto.

Na brak propozycji narzekać nie można. W przestrzeni Krakowa zobaczymy osiem spektakli. Na Małym Rynku zostanie zaprezentowany spektakl Teatru Nikoli „Ptasia suita” i widowisko ogniowo-pirotechniczne przygotowane przez Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”.

Przy stadionie Korony, na placu Niepodległości odbędą się dwa spektakle – „Baśń dagestańska” i „Nowe szaty cesarza” w wykonaniu Grupy Zatrzymać Obrotówkę. Teatr Jednej Miny pokaże sztukę „123”.

Na placu Szczepańskim wystąpią Teatr Vivre Fuegos z „Każdy ma prawo tworzyć byle co” i Teatr Vis a Vis z przedstawieniem „Pierrot i Kolombina”.

Nocy Teatrów nie zabraknie w Nowej Hucie. W przestrzeni al. Róż zostanie pokazane widowisko plenerowe „Nowa Huta” przygotowane przez Teatr KTO w ramach jubileuszu 70-lecia krakowskiej dzielnicy.

– Pokażemy, że miasto to nie mury i kombinat, a ludzie. Nie będzie to jednak spektakl wspominkowy, bo chcemy pokazać fenomen miejsca. Chcemy zderzyć ze sobą industrię, maszyny, ciężki przemysł. To będzie taka poetycka wędrówka przez Nową Hutę – przyznaje Jerzy Zoń.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu na stronie www.krakowskienoce.pl.

Moc tańca

Po wędrówce teatralnymi ścieżkami w nowy dzień wejdziemy tanecznym krokiem. Noc Tańca odbędzie się w nocy z 16 na 17 czerwca, ale większość wydarzeń odbędzie się już w ciągu dnia. Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zobaczyć pokazy tańców tradycyjnych, dworskich, klasycznych czy nowoczesnych. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Jedna z plenerowych scen pojawi się na skwerze przed Nowohuckim Centrum Kultury. Taneczne popisy w wykonaniu różnych grup będzie można oglądać od 14.00. O 21.00 rozpocznie się natomiast muzyczno-taneczne widowisko „Kryptonim 27” w wykonaniu Art Color Ballet .

Spektakle w plenerze będzie można również zobaczyć na Małym Rynku, rynku Podgórskim, przy ul. Papierniczej 2.

Taneczny rejs i flash mob

Tańców nie zabraknie również na statku Nimfa, który wyruszy z Bulwarów Wiślanych ok. godz. 16.00. Na pokładzie będą prezentowane pokazy tańca towarzyskiego z różnych zakątków świata i warsztaty taneczne prowadzone przez zespół „Metronom”. Statek może zabrać ok. 100 osób – decyduje kolejność przybycia.

O 11.00 pomiędzy kościołem św. Wojciecha a pomnikiem Adama Mickiewicza rozpocznie się flash mob. Mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć tańce w stylu popping, waving, robot i slow motion.

comments powered by Disqus