W przyszłym tygodniu startuje przebudowa ul. Kocmyrzowskiej

Przebudowa obejmie drogę i torowisko fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć prace związane z przebudową ul. Kocmyrzowskiej. Inwestycja obejmie zarówno samą drogę, z chodnikami i drogami dla rowerów, jak i torowisko tramwajowe.

Przebudowa ul. Kocmyrzowskiej ma już wydaną decyzję ZRID, z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności. – Plac budowy został już przekazany wykonawcy i pierwsze roboty mają się rozpocząć w najbliższym tygodniu – zapowiada Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

ZIM koordynuje inwestycję po stronie miasta, ale główna część zadania jest po stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która w pobliżu buduje drogę ekspresową S7, w tym skomplikowany układ węzła Grębałów. Przebudowa ul. Kocmyrzowskiej została włączona do tej znacznie większej inwestycji i będzie ją realizował ten sam wykonawca.

ZIM: Sprawa drzew jeszcze w grze

GDDKiA w swoim komunikacie zapowiedziała już od wtorku 19 września ograniczenie prędkości na ul. Kocmyrzowskiej i prace przygotowawcze związane z wycinką drzew. ZIM zastrzega jednak, że szczegóły dotyczące czasu i zakresu tych prac są jeszcze przedmiotem dyskusji.

W poniedziałek na terenie inwestycji mają się spotkać radni z komisji dialogu obywatelskiego. Ma to być jeszcze moment, w którym mogą zapaść nowe ustalenia dotyczące wycinki konkretnych drzew.

Według przeprowadzonej inwentaryzacji do wycinki zakwalifikowano 464 drzewa. 87 drzew na terenie inwestycji pozostanie na swoich miejscach, sześć zostało już przesadzonych. ZIM zapowiadał przy tym, że wskazana liczba jest maksymalną wartością i w praktyce liczba usuniętych drzew będzie mniejsza. – Wspólnie z projektantem szukamy rozwiązań, by jeszcze bardziej ograniczyć wycinki np. przez zbliżenie do sieci uzbrojenia podziemnego czy poprzez lokalne zmiany szerokości poszczególnych elementów przekroju drogi. Ostateczną liczbę drzew, które będą musiały zostać usunięte z uwagi na kolizję z planowaną inwestycją, poznamy w ciągu najbliższych tygodni – mówił na początku sierpnia Jan Machowski.

Wszystkie elementy do zmiany

Po przebudowie ul. Kocmyrzowska będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, obustronne zieleńce z drzewami i krzewami, chodniki i drogi dla rowerów. Rozbudowana zostanie linia tramwajowa, a w miejscu dotychczasowej pętli tramwajowej Wzgórza Krzesławickie powstanie pętla tramwajowo-autobusowa, z terminalem pasażerskim. Wcześniej musi zostać przebudowana cała infrastruktura podziemna, powstanie też zbiornik retencyjny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie