W tym roku nie otworzą fragmentu obwodnicy do Batowic. Jest za to plan dla Zielonek

Węzeł Węgrzce fot. GDDKiA

Kierowcy, którzy liczyli na wcześniejsze uruchomienie fragmentu północnej obwodnicy Krakowa między węzłami Węgrzce i Batowice, muszą jednak poczekać do końca inwestycji. W tym roku zmiany ma natomiast przynieść Trasa Wolbromska.

Jeszcze niedawno plan dotyczący północnej obwodnicy był taki, by jeszcze w tym roku, we wrześniu, oddać do użytku pierwszy fragment nowej północnej obwodnicy Krakowa, pomiędzy węzłami Węgrzce i Batowice. To stosunkowo krótki fragment, który umożliwiłby przejazd pomiędzy wylotówką na Warszawę (tuż za przebudowywaną obecnie al. 29 Listopada) a rejonem oddanego niedawno wiaduktu nad torami kolejowymi na os. Piastów, na przedłużeniu ul. Piasta Kołodzieja.

GDDKiA jednak od początku zastrzegała, że uruchomienie tego fragmentu będzie zależało od ustaleń z miastem, ponieważ kluczowe jest to, czy ulice na terenie Krakowa będą w stanie przyjąć zwiększone natężenie ruchu. Chodzi nawet nie tyle o rozkopaną al. 29 Listopada, ale przede wszystkim o zakorkowany rejon ul. Piasta Kołodzieja i ronda Piastowskiego.

Teraz wiadomo już, że urzędnicy nie zdecydowali się na ten krok. – Prace na odcinku S52 od węzła Węgrze do węzła Batowice powinny się zakończyć we wrześniu. Jednak nie przewidujemy puszczenia ruchu na tym odcinku przed zakończeniem całej inwestycji. Głównym powodem jest wyczerpana przepustowość dróg lokalnych na osiedlu Piastów – informuje Monika Skrzydlewska z GDDKiA.

Zgodnie z planem, obwodnica ma być gotowa w przyszłym roku. Równolegle postępują też prace przy budowie drogi S7 i dopiero wspólnie te dwie drogi będą mogły spełniać swoją funkcję. – Połączenie S52 i S7 nastąpi pod koniec 2024 roku, o ile wykonawca S7 będzie realizował inwestycję zgodnie z harmonogramem – zapowiada Skrzydlewska.

Zmiany w Zielonkach i nie tylko

W tym roku natomiast na ulgę mogą liczyć kierowcy z okolic Zielonek. Postępują bowiem prace przy budowie 1 etapu Trasy Wolbromskiej, zarówno na odcinku w Krakowie, jak i na terenie gminy Zielonki. W tym przypadku również nie bez znaczenia są postępy na budowie północnej obwodnicy, ponieważ Trasa Wolbromska łączy się z węzłem Zielonki.

Droga ma być gotowa w grudniu i na ten moment przygotowuje się również GDDKiA. – Wykonawca dokłada wszelkich starań aby w grudniu tego roku przejąć ruch z trasy Wolbromskiej. Zakładamy rozprowadzenie ruchu z węzła Zielonki poprzez drogi powiatowe i gminne. Dodatkowo dążymy do tego, aby udostępnić jedną jezdnię pomiędzy węzłem Modlnica a węzłem Zielonki – zapowiada przedstawicielka dyrekcji. Zastrzega jednak, że powodzenie tego planu będzie zależało od warunków pogodowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice