Weekend pełen atrakcji: Festiwal 4 Tradycji, Dzień Ziemi i święto rowerowe Velo Huta

fot. OŚRODEK KULTURY KRAKÓW-NOWA HUTA

Piknik i parada rowerowa, koncerty w Filharmonii Krakowskiej, obchody Dnia Ziemi i Cracovia Maraton – tak zapowiada się nadchodzący weekend. Będzie muzycznie, sportowo i ekologicznie.

Festiwal 4 Tradycji

W dniach 21-28 kwietnia publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach przybliżających bogatą twórczość Rzeczypospolitej Polskiej, opartą na etnicznych kontekstach. Wszystko za sprawą Festiwalu 4 Tradycji – jednego z najważniejszych projektów Filharmonii Krakowskiej.

Przedsięwzięcie odwołuje się do wątków kultury żydowskiej, łacińskiej, bizantyjskiej oraz orientalnej. W piątek i sobotę odbędzie się koncert, podczas którego zabrzmi „Liturgia uroczysta” ukraińskiej kompozytorki współczesnej Łesi Dyczko. Dzieło to wykona chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali oraz troje solistów: Solomiia Pavlenko, Tomasz Świerczek i Patryk Wyborski.

W niedzielę zaś, 23 kwietnia, wystąpi Klezmorim Trio – Karolina Stasiowska, Marcin Wiercioch i Piotr Południak. Artyści zaprezentują program powstały z inspiracji aszkenazyjską kulturą galicyjskiej diaspory.

Dzień Ziemi w NCK

W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi miasto zaprasza na wydarzenie plenerowe z mnóstwem atrakcji, które odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia, na terenie wokół Nowohuckiego Centrum Kultury.

W programie m.in. quizy o tematyce ekologiczno-klimatycznej, warsztaty zero waste, pokazy dotyczące działania odnawialnych źródeł energii, zajęcia artystyczne, warsztaty upcyclingu, gry klimatyczne, zajęcia sportowe na rowerach generujących energię, a także koncert zespołu Blue Transfer połączony z potańcówką.

Impreza rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 19:00.

Halo! Tu Ziemia!

Na wspólne świętowanie Dnia Ziemi zaprasza także Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida. Obchody rozpoczną się 21 kwietnia o godzinie 9:00 akcją społeczną „Czysty Fort 48”, podczas której najmłodsi zadbają o tereny parkowe okalające fort.

Następnego dnia w Klubie Kuźnia odbędzie się piknik rodzinny (16:00-19:00), w ramach którego zaplanowano warsztaty tworzenia komiksu oraz zajęcia z budowania domków dla owadów. Nie zabraknie też akcentów muzycznych, opartych na motywach przyrodniczych, czy warsztatu dla młodych obserwatorów i obserwatorek przyrody.

Wieczorem zaś dorośli staną „Oko w oko z gwiazdami”, dokonując obserwacji nieba. W niedzielę, 23 kwietnia, odbędzie się rodzinny spacer po Łąkach Nowohuckich.

Święto rowerowe Velo Huta

W najbliższą sobotę odbędzie się również parada oraz rodzinny piknik. Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta zaprasza bowiem na trzecią edycję nowohuckiego święta rowerowego Velo Huta.

Wydarzenie rozpocznie parada rowerowa, która o godz. 14:00 wyruszy z placu przy poczcie na os. Willowym. – Nie będzie to jednak zwykła parada, gdyż poprowadzi ją platforma, na której znajdą się artyści z grupy Wataha Drums, którzy grą na bębnach zagrzewać nas będą do jazdy. Podobnie jak w 2021 roku, dotrzemy do Klubu w Krzesławicach, gdzie czekać będzie na nas szereg atrakcji – zapowiada Paweł Kalina z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Rodzinny piknik na placu przed Klubem Krzesławice przy ul. Wańkowicza 17 rozpocznie się o godz. 15:00.

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry” zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest przypomnienie zarówno osobom starszym, jak i młodszym jak wyglądała informatyka kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu.

Podczas Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier będzie można zobaczyć takie urządzenia jak Commodore 64, Amiga 500, Atari 65XE, Philips MSX, NES, SNES, Nintendo 64, Vectrex, Sega Master System II i pecety spięte w sieć.

Nie jest to jednak typowo muzealna wystawa. Na sprzęcie będzie można pograć lub programować. Wstęp jest wolny. W sobotę organizatorzy zapraszają do Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 12 w godz. 12:00-19:00, a w niedzielę w godz. 10:00-15:00.

20. Cracovia Maraton

Przed nami weekend pełen sportowych wrażeń. W sobotę wieczorem Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km, a w niedzielę jubileuszowa edycja Cracovia Maraton. Start i meta usytuowane będą w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym.

Zgodnie z hasłem „z historią w tle”, które towarzyszy imprezie już od pierwszej edycji, maratończycy przebiegną obok najważniejszych zabytków stolicy Małopolski, takich jak Wawel czy Sukiennice, a także nowoczesnych obiektów charakterystycznych dla miasta. Mowa m.in. o Tauron Arenie Kraków, Centrum Kongresowym ICE Kraków, kładce Bernatka czy stadionach miejskich. Maratończycy zawitają też do Nowej Huty.

Bieg rozpocznie się o godz. 9:00, a zawodnicy będą mieli do pokonania 42 km 195 m.

Art & Food Bazar

W niedzielę na Rynku Kleparskim odbędzie się Art&Food Bazar – cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza. W ofercie będzie można znaleźć jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy z różnych zakątków świata. Stałym menu są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco. Start o godz. 11:00.

Świat beauty w EXPO Kraków

Kongres i Targi LNE to odbywające się dwa razy w roku wydarzenie, wyznaczające od lat standardy i trendy w branży kosmetycznej w Polsce. Składają się na nie wykłady, pokazy i warsztaty prowadzone przez specjalistów.

– To weekend, który zapamiętacie na długo dzięki top ekspertom i gwiazdom beauty, najlepszym markom z Polski i całego świata, fantastycznym wykładom, pokazom, spotkaniom, a także wyjątkowej energii naszego wydarzenia – przekonują organizatorzy.

Kongres i Targi LNE już w najbliższy weekend, 22 i 23 kwietnia, w EXPO Kraków. Więcej informacji oraz wejściówki dostępne na stronie kongres.lne.pl.

Rajd w dobrym klimacie

W niedzielę, 23 kwietnia, w godz. 11.00–14.00 odbędzie się „Rodzinny rajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczestnicy sprzątają wyznaczony teren i odpowiadają na pytania z tematyki recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Start w Nowej Hucie przy ul. Bardosa (park Krakowian). Szczegółowa trasa jest dostępna tutaj.

Wystawa dzieł Nowosielskiego w Muzeum Narodowym

Dwadzieścia sześć wyjątkowych dzieł Jerzego Nowosielskiego pojawiło się na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja została przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin artysty i opiera się na trzech wątkach obecnych w jego twórczości: pejzażu, ciele i abstrakcji.

– Cała twórczość Nowosielskiego jest głęboko osadzona w metafizyce. To człowiek artysta niezwykle uduchowiony, przejęty teologią. Przeżywał w swoim życiu zarówno doświadczenie ateizmu, jak i nagłego olśnienia, ponownego powrotu do wiary. Jego życie, nie tylko artystyczne, ale też prywatne, było mocno przesiąknięte doświadczeniem wiary, o czym świadczy zresztą malowanie ikon – mówi Anna Budzałek, kuratorka wystawy.