Wiankowe fajerwerki w ogniu krytyki. KBF odpowiada [SONDA]

Wianki w Krakowie fot. Jan Graczyński
„Co ze zwierzętami?”, „Było za głośno”, „Fajerwerki można zastąpić pokazem laserowym” – takie komentarze pojawiły się w internecie po sobotnich Wiankach. Krakowskie Biuro Festiwalowe wydało w tej sprawie oświadczenie.

Negatywne komentarze pojawiły się na profilu prezydenta Krakowa i oficjalnym profilu miasta na Facebooku.

„Z mojej perspektywy to bez sensu puszczone pieniądze z dymem. Lepiej gdyby Mmasto przeznaczyłoby te pieniądze na kolejne działania na walkę ze smogiem”, „Fajerwerki można zastąpić światłami, bez dymu i huku”, „Jest sezon lęgowy, że w Krakowie, mimo zabetonowania po brzegi, są jeszcze dzikie zwierzęta, które są przerażone tymi wystrzałami”, „Strzelanina była tak głośna, że słyszałem, ją będąc w Bronowicach”, „Nic w tym pięknego. Huk i widoki już dawno zużyte” czy „Już czas skończyć z tym wystrzałem fajerwerków” – komentowali mieszkańcy.

KBF komentuje

Po fali krytyki głos w sprawie zabrało Krakowskie Biuro Festiwalowe, które organizuje Wianki.

– Odpowiadając na negatywne komentarze na temat pokazu sztucznych ogni, pragniemy poinformować, że od 2013 roku Kraków konsekwentnie ogranicza podczas miejskich imprez pokazy pirotechniczne – informuje Michał Zalewski w oświadczeniu KBF.

Dodaje, że Kraków był pierwszym miastem w Polsce, które podjęło taką decyzję. –  Od tego czasu w okresie jesienno-zimowym pokazy fajerwerków finansowane lub współfinasowane przez miasto nie są organizowane. Podobne rozwiązania wprowadzane są także w innych miastach Polski – na organizację pokazów laserowych w tym roku zdecydowały się  m.in. Olsztyn, Warszawa, Kalisz, Gdynia oraz Gdańsk – wymienia Zalewski.

Wianki – tak, Sylwester - nie

Jednak wciąż nie brak pytań, dlaczego podczas Wianków może się odbywać pokaz fajerwerków, a podczas nocy sylwestrowej już nie. Rzecznik KBF przyznaje, że powodów jest kilka, m.in. jakość powietrza w Krakowie zimą, opinie właścicieli zwierząt i mgły.

– Pokaz pirotechniczny w czasie Wianków jest krótki i trwa 10 minut. W okresie okołosylwestrowym wszystkie pokazy organizowane są przed osoby prywatne lub podmioty prywatne. Są one widoczne i słyszalne już na około 48 godzin przed samym powitaniem Nowego Roku. Prowadząc kampanię informacyjną na temat Sylwestra w Krakowie, podkreślamy, że miejskie obchody nie mają w programie sztucznych ogni. Równocześnie zachęcamy do zrezygnowania z takich praktyk wszystkich, którzy zamierzają używać fajerwerków, podając przytoczone wcześniej argumenty – tłumaczy Zalewski.

Dlatego też w naszym mieście co roku odbywają dwa pokazy sztucznych ogni – tylko podczas Wianków i Parady Smoków.

Jest za głośno?

W odpowiedzi na zarzuty, że pokaz pirotechniczny był zbyt głośny, Michał Zalewski przyznaje: generuje on krótkotrwały hałas, jednak zgodnie z unijną dyrektywą fajerwerki są dopuszczane do użytku, jeśli generowany przez nie dźwięk nie jest wyższy niż 120 decybeli.

– Dla porównania dźwięk startującego samolotu to około 140 decybeli, zaś pracę młotów pneumatycznych szacuję się na około 100 – 120 decybeli. Podobne natężenie dźwięku generuje także sygnalizacja dźwiękowa aut uprzywilejowanych – podaje przykład.

Lasery zamiast sztucznych ogni?

Sporo mieszkańców w komentarzach sugeruje zastąpienie pokazu fajerwerków pokazem laserowym.

– Intuicyjnie wydawać mogłoby się, że fajerwerki mogłyby zostać zastąpione pokazem laserowym. Warto jednak nadmienić, że by taki pokaz był widoczny, konieczne jest wygenerowanie długotrwałego zadymienia, zwanego sztuczną mgłą, dzięki którym efekty świetlne są widoczne – podkreśla Zalewski.

Dodaje, że podczas takiego pokazu stacje pomiarowe pokazują o wiele wyższe wskazania w stosunku do wskazań pokazów pirotechnicznych.

– Nie należy także zapominać o kosztach przygotowania pokazów laserowych. Szacuje się, że są one od kilku do kilkunastu razy wyższe w stosunku do pokazów sztucznych ogni, a ich realizacja wymaga zastosowania ogromnej ilości energii, która generowana jest za pomocą agregatów prądotwórczych zasilanych paliwem – zaznacza rzecznik KBF.

Ostatecznie w oświadczeniu KBF pada stwierdzenie, że pokaz pirotechniczny stanowi nieodłączny element Wianków i odwołuje się do tradycji świętowania Nocy Świętojańskiej. Co więcej – KBF tłumaczy, że „organizuje pokaz w odpowiedzi na oczekiwania większości mieszkańców” i turystów. Jednak czy takie tłumaczenia przekonują nieprzekonanych?

Czy miasto powinno organizować pokazy fajerwerków?

  • 79,1%
  • 20,9%
Pokaż wyniki
comments powered by Disqus