Wielka Parada Smoków powróci w czerwcu

fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl

„Smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich” to motyw przewodni 21. Wielkiej Parady Smoków. Wydarzenie jest planowane początkiem czerwca.

– Mam nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi nam w organizacji tegorocznej Wielkiej Parady Smoków. Do uczestnictwa w paradzie, stanowiącej ważny element wydarzenia, jak zawsze zachęcamy szkoły i przedszkola – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Wielka Parada Smoków jest planowana na 4 i 5 czerwca 2022 roku. Właśnie ruszyły zgłoszenia do udziału w smoczej paradzie.

Smocze inspiracje

Teatr Groteska zachęca, by przy tworzeniu postaci smoków szukać inspiracji w elementach herbów miast, kamiennych płaskorzeźbach, fragmentach rękopisów, elementach architektury i obrazach.

Bo to właśnie „Smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich” są motywem przewodnim nadchodzącego wydarzenia.

– W tym roku postanowiliśmy szukać smoczych inspiracji w miastach, zamkach i innych zakamarkach Polski. Smoczych inspiracji w tych miejscach jest naprawdę dużo, o czym nie zdajemy sobie sprawy na co dzień. Smoczy świat jest blisko nas od wieków, a te motywy występowały z różnym natężeniem w herbach miast czy literaturze – opowiada Weltschek.

W Wielkiej Paradzie Smoków każdego roku bierze udział ponad 1000 dzieci z całej Polski. Animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Barwny pochód przechodzi ulicami Starego Miasta przy muzyce, w towarzystwie tancerzy, orkiestr, szczudlarzy i żonglerów.

Widowisko nad Wisłą

Ważnym elementem smoczego święta jest wielkie plenerowe widowisko na Wiśle.

Pokaz rozpoczyna się po zmroku. Pływające i unoszące się w powietrzu smoki są animowane przez aktorów Teatru Groteska z pokładu 30-metrowych, rzecznych barek. W trakcie pokazu brzmi specjalnie przygotowana muzyka, a całemu spektaklowi towarzyszą efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne.

Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków liczą do 25 metrów długości i kilkunastu metrów wysokości. Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób.

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku.

Ta coroczna impreza plenerowa każdorazowo gromadzi w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy osób z Polski, Europy i świata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto