Atom w Krakowie? Reaktor miałby powstać w Nowej Hucie

Daniel Obajtek fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Orlen Synthos Green Energy podał wstępne lokalizacje małych elektrowni jądrowych typu SMR w Polsce. Jedną z nich jest Kraków.

Informacja ta została podana na specjalnie zwołanej konferencji. Mały reaktor modułowy (Small Modular Reactors) miałby zostać wybudowany w Nowej Hucie. Pieniądze mają pochodzić m.in. z amerykańskich rządowych instytucji finansowych.

Zgodnie z zapowiedziami, Orlen zakłada ukończenie pierwszego takiego reaktora na przełomie 2028 i 2029 roku. Później miałyby one powstać nawet w ponad dwudziestu lokalizacjach w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył podczas poniedziałkowej konferencji, że Polska potrzebuje energii z atomu, ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i fakt, że spalanie węgla będzie coraz droższe. – Potrzebujemy pilnie alternatywy – podkreślał.

Prezes PKN Orlen tłumaczył z kolei, że mowa tutaj o małych reaktorach, które mogą być produkowane seryjnie, co znacznie przyspiesza proces inwestycyjny. Oprócz Krakowa, takie reaktory miałyby się znaleźć także m.in. Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowie Górniczej, strefie ekononomicznej w rejonie Tarnobrzegu oraz Warszawie. Kolejne lokalizacje mają zostać podane pod koniec roku.