Będzie nowa siedziba prokuratury i sądu w Wieliczce

Wizualizacja nowego gmachu fot. LODROM Sp. z o.o.

Za 124 mln zł powstanie nowa siedziba prokuratury i sądu w Wieliczce. Na terenie budowy nowego gmachu przy ul. Dembowskiego odbyła się ceremonia wmurowania aktu erekcyjnego.

Jak podaje biuro prasowe  krakowskiego sądu nowy budynek Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Wieliczce będzie sprzyjać sprawnemu wykonywaniu władzy sądowniczej w okręgu krakowskim, z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań lokalowych zapewniających wysoką jakość i bezpieczeństwo.

W czerwcu 2020 r. ogłoszono przetarg na dokumentację projektową, pół roku później uzyskano decyzję o lokalizacji inwestycji, w ubiegłym roku a odbył się przetarg na wykonawstwo, w końcu podpisano umowę ze spółką RE-BAU, która wykona obiekt. Planowany termin zakończenia inwestycji to jesień 2025 r.

Sąd będzie miał  siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, prokuratura blisko dwa tysiące. Dla sądu przewidziano parking dla 55 aut, w tym dwa dla konwojów, 28 będzie w podziemnym garażu, prokuratura zyska 17 takich miejsc.

Budynek będzie miał pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną, w sądzie będzie dziesięć sal rozpraw. Nowy budynek pomieści wszystkie oddziały i wydziały będące w strukturze organizacyjnej Sądu Rejonowego w Wieliczce oraz Prokuratury Rejonowej w Wieliczce.

Budynek będzie podzielony na dwie niezależne części, z osobnymi wejściami oraz osobnymi mediami. Obie części będą połączone funkcjonalnie przejściem służbowym, obiekt będzie całkowicie przystosowany dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Z uwagi na wymogi dbałości o środowisko naturalne przewidziano: klimatyzację z odzyskiem ciepła, instalację fotowoltaiczną czyniąc eksploatację budynku energooszczędną.

Kosztorysowa wartość zadania inwestycyjnego wynosi łącznie 124 mln zł, w tym: sąd - 104 mln a prokuratura 19 mln.

Budynek będzie mieścił się przy ul. Dembowskiego w Wieliczce, blisko stacji PKP „Wieliczka Park”, a także w pobliżu parkingu Park & Ride w Wieliczce.