"Dzieła znane i drapieżne". Duda-Gracz został sąsiadem Beksińskiego [ZDJĘCIA]

W przestrzeni wystawy NCK prezentuje prawie 100 obrazóww fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Nowohuckie Centrum Kultury otwiera furtkę do poznania twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Galeria zostanie otwarta w środę, 22 stycznia.

W przestrzeni wystawy zobaczymy prawie 100 obrazów. NCK ma ich jednak do dyspozycji o wiele więcej – łącznie to 300 dzieł pochodzących z kolekcji Wilmy i Agaty Dudy-Gracz. Ekspozycję zaplanowano na dwadzieścia lat, dlatego też zestaw obrazów będzie co jakiś czas zmieniany.

Znane, drapieżne, kontrowersyjne

Prace pochodzą z różnych okresów i reprezentują najważniejsze nurty twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Wśród nich znajdują się znane i drapieżne obrazy, ukazujące codzienność polskiej prowincji lat 70. i 80. XX wieku. Oprócz tego zobaczymy również wizje artysty inspirowane muzyką (cykl chopinowski) czy krajobrazem Jury Krakowsko-Częstochowskiej (cykl jurajski), a także portrety.

Jednak jak przyznaje Joanna Gościej-Lewińska z Nowohuckiego Centrum Kultury, stwierdzenie „Oto cały Duda-Gracz” jest nadużyciem.

– Duda-Gracz stworzył prawie 3000 prac, dlatego też te prezentowane u nas to kropla w morzu. Ale nasza wystawa to szeroko otwarta furtka do jego poznania – przyznaje Gościej-Lewińska.

Droga do Nowej Huty

O otwarciu Galerii Dudy-Gracza mówiło się w Krakowie już kilka lat po śmierci artysty w 2004 roku. Jednak przez długi czas nie udawało się znaleźć odpowiedniej lokalizacji.

W 2011 roku pojawił się pomysł, aby stworzyć ekspozycję w zabytkowym Zajeździe pod św. Benedyktem w Podgórzu. Jednak do realizacji tych planów nie doszło, a w budynku znajduje się obecnie Muzeum Podgórza.

Duda-Gracz do Nowohuckiego Centrum Kultury trafił po raz pierwszy w październiku 2015 roku. Wówczas miała miejsce wystawa retrospektywna artysty. Po pięciu latach sztuka artysty powróciła do Nowej Huty – i to na stałe.

– Zawsze zależało mi, żeby był tutaj, ponieważ to miasto go nie lubiło, a on się na nie obrażał. Natomiast dla mnie stało się najważniejszym i ukochanym miejscem, w którym żyję – tłumaczyła w mediach Agata Duda-Gracz.

Sąsiad Beksińskiego

Prace Dudy-Gracza będą prezentowane w zasadzie drzwi w drzwi z Galerią Zdzisława Beksińskiego.

– Prywatnie znali się i cenili. Ale mieli diametralnie różne osobowości. Teraz te dwa światy spotkały się w NCK. Obrazy Beksińskiego są prezentowane w otoczeniu mrocznym, niemalże apokaliptycznym. Natomiast prace Dudy-Gracza – jako poprawiacza naszej polskiej rzeczywistości mentalnej – prezentujemy w przestrzeni pastelowej – przyznaje Gosciej-Lewińska.

Galeria Dudy-Gracza zostanie udostępniona zwiedzającym od środy, 22 stycznia. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 11.00–19.00 i w niedziele w godzinach 12.00–19.00. Bilety w cenie  8/10 zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus