Festiwal Miłosza: nowy stan skupienia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W tym roku Festiwal Miłosza przenosi się do sieci. Głównym miejscem spotkań z autorami i autorkami będzie festiwalowy fanpage na Facebooku.

4 czerwca festiwal miał zostać oficjalnie otwarty w Starym Teatrze. W tym roku goście festiwalu i miłośnicy poezji spotkają się wyłącznie online. W programie poetycko-muzyczne spotkanie „Republica Poetica”, premiery tomików poetyckich i prezentacja archiwalnych materiałów filmowych.

O poezji online

Motywem przewodnim dziewiątej edycji wydarzenia jest „Nowy stan skupienia”.

– Hasło oznacza wielowątkową zmianę. Przenosimy program festiwalu do ogólnodostępnych przestrzeni Internetu. Skierujemy uwagę na literaturę, zgromadzimy się w rozgałęzieniach światłowodów, a nade wszystko zadbamy o stan skupienia na słowie, detalu, znaczeniu, emocjach – wyjaśnia Olga Brzezińska, dyrektor programowa wydarzenia.

Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu dodaje, że poezja od wielu lat korzysta z nowych form komunikacji.

– Reaguje w swojej nieskończonej różnorodności, na najdrobniejsze poruszenia w wielkim słowniku, z którego czerpiemy, opisując świat. Czasami przyczynia się do poważnych zmian w tym słowniku, przywracając słowom ich podstawowe znaczenia. Zysk płynący z doświadczenia pandemii polega na wyostrzonej uwadze, z jaką traktujemy otaczającą nas rzeczywistość – przyznaje.

Wielogłos

4 czerwca Festiwal Miłosza otworzy „poetycko-muzyczny wielogłos”, w którym udział wezmą m.in. Ewa Lipska, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski. Spotkanie „Republica Poetica” z udziałem polskich poetek i poetów będzie inspirowane „Piosenką o końcu świata” Czesława Miłosza.

Spotkanie online rozpocznie się o godzinie 19.00. Poprowadzi je Marta Eloy Cichocka, a za oprawę muzyczną będzie odpowiadać kontrabasista Marcin Oleś. Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu festiwalu i w serwisie YouTube na kanale Starego Teatru.

Premiery i poetycki slam

Festiwal to również premiery tomików poetyckich. W tym roku organizatorzy przygotowali pięć poetyckich premier. Cztery z nich poznamy już pierwszego dnia festiwalu, 4 czerwca. Do ich lektury zaproszą na facebookowym profilu ich autorzy i tłumacze.

Oprócz tego w programie warsztaty uważnego pisania z Barbarą Klicką, Mikołajem Grynbergiem i Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, cykl podcastów czy Konkurs Młodej Poezji dla poetek i poetów przed debiutem.

W tym roku nie zabraknie również eksperymentalnego pasma Off. W jego ramach odbędą się streamingi slamów poetyckich organizowanych przez magazyn „Kontent” i Krakowską Szkołę Poezji.

comments powered by Disqus