Jest przetarg na parking Park&Ride w Nowej Hucie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na utworzenie parkingu P&R Suche Stawy. Zmieszczą się tam 94 samochody.

Tym razem nie chodzi o budowę całkowicie nowego obiektu. Miasto chce wykorzystać w tym celu miejsce, gdzie obecnie jest płyta parkingowa w sąsiedztwie stadionu Hutnika i obiektów Com-Com Zone w Nowej Hucie. Jest ona jednak w złym stanie technicznym i wymaga remontu oraz przystosowania do nowej funkcji.

Ma się tam znaleźć miejsce dla 94 samochodów, w tym trzy na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami. Zamontowane zostaną też wszystkie elementy potrzebne do funkcjonowania parkingu P&R, w tym: szlabany, kasa, tablice informacyjne, kamery, kosze na śmieci czy zadaszone stojaki rowerowe. Całość ma być zaprojektowana tak, by w przyszłości możliwa była rozbudowa o kolejny poziom.

Remont torów

Zapowiedzi utworzenia parkingu padały od dłuższego czasu. W 2018 roku spółka Miejska Infrastruktura ogłosiła nawet przetarg na przeprowadzenie prac, ale sprawa nie doszła do skutku.

Teraz przetarg został ogłoszony ponownie, tym razem już przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa. To inwestycja, która byłaby konsekwencją prowadzonego obecnie remontu torowiska na ul. Ptaszyckiego. Tory były już w tragicznym stanie, nie można było tam też kierować tramwajów z niską podłogą.

To zmieni się po remoncie, co pozwoli tramwajom znacznie przyspieszyć. Dodatkowo, linia wzdłuż ul. Ptaszyckiego będzie objazdem dla al. Solidarności na czas prac prowadzonych przy budowie drogi S7.

200 dni

ZDMK czeka na oferty do 25 października. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie miał 200 dni na wykonanie całego zadania. Najpierw, w ciągu 140 dni musi przygotować projekt, uzyskać potrzebne decyzje, po czym przeprowadzić prace drogowe i instalacyjne oraz udostępnić parking jako ogólnodostępny.

Kolejne dwa miesiące będzie miał na to, by przeprowadzić testy i uruchomić w pełni system parkingowy, znany z parkingów takich jak P&R Kurdwanów, Bieżanów czy Mały Płaszów. System musi m.in. umożliwiać odczyt biletów okresowych na komunikację miejską – posiadanie takiego biletu uprawnia do bezpłatnego parkowania. Osoby, które nie posiadają takiego biletu, będą mogły zapłacić kartą lub gotówką.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta