Kilkunastoprocentowa podwyżka za wywóz odpadów. Jak zaoszczędzić?

fot. Krzysztof Kalinowski
Od 1 lipca stawka za wywóz śmieci dla nieruchomości mieszkalnych wynosi 27 zł od osoby. Opłata wzrosła więc o ponad 17 procent.

Do czerwca gospodarstwa domowe segregujące odpady płaciły 23 zł za jedną osobę. Pierwszy miesiąc wakacji przyniósł wzrost opłaty do 27 zł. Jeżeli śmieci nie będą wrzucane na odpowiednich koszy, stawka będzie podwójna – 54 zł za każdą osobę. W przypadku nieruchomości niemieszkalnych opłata wyniesie 97 zł lub 194 zł za za pojemnik 1100 litrów.

Podwyżki za wywóz odpadów. „Trzeba byłoby dołożyć z budżetu 53 mln zł”

Urzędnicy tłumaczyli, że podwyżka jest konieczna z czterech powodów. Wskazywali na wzrost kosztów paliwa, energii, inflację i podwyżki wynagrodzeń. „Aktualne stawki nie pozwalają na pokrycie kosztów prognozowanych w 2022 roku. Bez podwyżki opłat za odpady, do utrzymania funkcjonowania systemu gospodarowania trzeba byłoby dołożyć z budżetu 53 mln zł” – informował magistrat.

Urząd wskazywał, że w gminach ościennych za odpady płaci się więcej. Średnia opłata to ok. 32,84 zł s – najniższa jest w Biskupicach (28 zł), a najwyższa w Mogilanach (37 zł).

Taniej z kompostownikiem

Istnieje sposób, by co miesiąc wydawać cztery złote mniej od osoby. Wzorem ubiegłych lat, gospodarstwa, które prowadzą domowy kompostownik zapłacą za odbiór odpadów cztery zł mniej za osobę, czyli teraz będzie to 23 zł.

 

 

 

 


News will be here