Koniec drogowego absurdu na Złocieniu. Ulica Domagały będzie dokończona [ZDJĘCIA]

Brakujący fragment ulicy będzie w końcu uzupełniony fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto deklaruje, że jeszcze w tym roku zakończy się historia wstrzymanej budowy ul. Domagały na os. Złocień. Firma Tele-Fonika Kable daje zielone światło dla przebudowy linii energetycznej, która blokowała kontynuację prac.

Ulica Domagały miała być gotowa jesienią ubiegłego roku. Miasto zapowiadało, że ok. kilometrowy odcinek nowej drogi zapewni mieszkańcom Złocienia nową możliwość dojazdu do osiedla. W projekcie zaplanowano m.in. chodnik i ścieżkę rowerową, a przed rozpoczęciem prac drogowych wykonano kanalizację deszczową z pompownią, której zadaniem jest pompowanie wody do Drwiny.

Po drodze jednak pojawiły się problemy. – Podczas uzgadniania projektu błędnie zaklasyfikowano część kabli energetycznych jako należące do Tauronu. Na etapie budowy okazało się, że należą one do Tele-Foniki, a nie do Tauronu. Wobec powyższego uzgodnienie straciło moc. Niestety kable są bardzo ważne dla zakładu i nie udało się rozwiązać problemu na etapie budowy – tłumaczy Renata Postawa-Giza z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Jak u Barei

Efekt jest taki, że pośrodku gotowej do użytku drogi jest kilkunastometrowa przerwa. I mogłoby to być nawet zabawne, gdyby nie fakt, że z powodu braku alternatywnej trasy mieszkańcy regularnie stoją w korkach, a podczas majowych podtopień na ul. Agatowej osiedle było praktycznie odcięte od świata.

Przełożenia wymaga kilkaset metrów kabli, bardzo istotnych dla funkcjonowania zakładu. W kluczowym momencie konieczne będzie wstrzymanie produkcji.

Jest akceptacja

Tele-Fonika na początku roku przekazała do ZDMK wytyczne dotyczące technologii prac. Przez kilka miesięcy było o sprawie cicho, teraz jednak są już konkretne efekty.

– W oparciu o te pisma zleciliśmy pracę projektantowi. Mamy informację, że w połowie czerwca rysunki zostały ukończone i projektant stara się o uzgodnienie od Tele-Foniki – informowała nas niedawno przedstawicielka ZDMK.

Firma potwierdza, że projekt do niej trafił, a na początku lipca został zaakceptowany. W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że wcześniejsze deklaracje urzędników dotyczące zakończenia inwestycji mają szanse na realizację.

– Do końca wakacji chcielibyśmy mieć gotowy projekt, a do końca roku zrealizować prace – zapowiada przedstawicielka ZDMK.

Co z przedłużeniem?

Kiedy brakujący fragment zostanie uzupełniony, kierowcy i rowerzyści zyskają możliwość przejazdu pomiędzy ulicami Agatową i Nad Drwiną. Mieszkańcy chcieliby też jednak przedłużenia nowej drogi na północ, dzięki czemu Złocień zyskałby bezpośrednie połączenie z ulicą Śliwiaka. Ułatwiłby to pozostawiony na ul. Śliwiaka ślepy wlot skrzyżowania w tamtym kierunku. O budowę tego ok. półkilometrowego odcinka pytają w interpelacji radni miejscy Rafał Komarewicz i Jacek Bednarz. Wkrótce więc będzie można poznać oficjalne stanowisko miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim Podgórze
comments powered by Disqus