Koniec kontrowersji związanych z Kossakówką

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u zawiesza realizację szerszego projektu związanego z powstaniem Muzeum Historii Sztuki na terenie dawnej Kossakówki.

We wtorek Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK opublikowała oświadczenie, w którym pisze, że w związku z „z piętrzeniem się trudności administracyjno-konserwatorsko-emocjonalnych oświadczam, że MOCAK zawiesza realizację szerszego projektu na terenie dawnej Kossakówki”.

Dodaje, że w miarę przyznawanych środków będzie prowadzić renowację i adaptację willi i ogrodu. Deklaruje, że instytucja zorganizuje bibliotekę dokumentującą twórczość rodziny Kossaków.

– Rozkład i wielkość willi pozwolą na wygospodarowanie powierzchni ekspozycyjnej o wymiarze stu kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Powstanie tam aranżacja wnętrz z trzech epok połączona z pokazem obrazów – pisze Anna Potocka.

– Trudności jakie niesie za sobą realizacja szerszego projektu w tym miejscu oraz ilość działań koniecznych na ich przezwyciężanie są zniechęcające. Ekonomia czasu i wysiłku daje wynik negatywny i dlatego MOCAK zawiesza realizację Muzeum Historii Sztuki na terenie ogrodu Kossakówki. Nie jest to rezygnacja, tylko kalkulacja. Muzeum Historii Sztuki będzie zrealizowane w innym miejscu – zapowiada.

Do sprawy w mediach społecznościowych odniósł się Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości. – Jutro jako radni będziemy dyskutowali nad projektem rezolucji, by stworzyć w tym miejscu żywe muzeum rodziny Kossaków. Chcemy, by było to miejsce zarówno oddające hołd naszej krakowskiej familii jak i przede wszystkim miejsce dla mieszkańców – mówi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto

Aktualności

Pokaż więcej