Koniec problemów z ulicą Życzkowskiego [Rozmowa]

Przy ul. Życzkowskiego powstają kolejne biurowce fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z rozbudową ulicy Życzkowskiego rozpocznie się w przyszłym roku – deklaruje w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Pyclik z ZDMK.

Kiedy rozpocznie się przebudowa ulicy Życzkowskiego?

Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa: Jak w przypadku każdej inwestycji infrastrukturalnej najbardziej czasochłonnym etapem jest przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód administracyjnych. W trzecim kwartale tego roku chcemy mieć zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co pozwoli nam ogłosić przetarg na znalezienie wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem, to prace budowlane rozpoczną się w tym rejonie w przyszłym roku. Inwestycja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy.

Planujecie tylko przebudowę ulicy Życzkowskiego?

Ulepszenie układu komunikacyjnego umownie nazywamy przebudową ulicy Życzkowskiego, bo to jest najważniejszy element przygotowywanego przez nas zadania inwestycyjnego. Chcemy połączyć ulicę Stella-Sawickiego, poprzez ulicę Życzkowskiego ze Skarżyńskiego, aby można było stworzyć drugi wyjazd z osiedla Akademickiego. W ramach tego zdania powstanie również droga do budowanego przez samorząd województwa Centrum Nauki Cogiteon.

Komu ma służyć nowy układ komunikacyjny?

Głównym celem realizacji inwestycji pozostaje poprawa ruchu w rejonie ul. Życzkowskiego i Skarżyńskiego. Pozwoli to nam na skierowanie linii autobusowych do obsługi ul. Życzkowskiego oraz rozwiąże problem blokowania pętli autobusowej w rejonie osiedla Akademickiego. Po trzecie damy możliwość skomunikowania tego obszaru ze ścieżkami rowerowymi, które już istnieją, a przez to ułatwimy dojście do terenów rekreacyjnych i budynku Centrum Nauki Cogiteon.

Ile będzie kosztować inwestycja?

Nie mamy jeszcze ostatecznych kwot, ponieważ je poznamy na etapie przetargu. Kraków za przebudowę układu komunikacyjnego zapłaci ok. 6 milionów złotych. Za połowę prac zapłaci Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny