Kontrolerzy biletów dostaną nowy sprzęt

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urządzenia do kontroli biletów są już zużyte i sprawiają problemy. ZTP zapowiada wymianę w ciągu najbliższych tygodni, ale w planie są też dalsze kroki.

Kontrolą biletów w pojazdach komunikacji miejskiej zajmuje się wybrana w przetargu firma, ale sprzęt, którego używa, jest własnością miasta. Problem w tym, że jego stan pozostawia już wiele do życzenia.

– Z uwagi na zużycie tego sprzętu jego stan techniczny jest niewystarczający do prowadzenia kontroli w sposób sprawny i prawidłowy. Baterie zainstalowane w urządzeniach nie pozwalają na pracę dłużej niż dwie godziny. Urządzenia często zawieszają się i wymagane jest ponowne ich uruchomienie, co w skrajnych przypadkach trwa nawet do 8 minut – znacząco wydłużając czas kontroli i zmniejszając jej skuteczność – zwraca uwagę w interpelacji radny Łukasz Gibała. Pyta też o możliwości unowocześnienia w tej dziedzinie – tak by możliwa była płatność kartą w tym samym urządzeniu (dziś kontrolerzy noszą osobno terminal) oraz by możliwa była automatyczna blokada kasowników w pojeździe z poziomu urządzenia.

Na razie wymiana

Z odpowiedzi miasta można się dowiedzieć m.in., że urządzenia pracują ciągle od 2016 roku. W międzyczasie były serwisowane i miały wymieniane baterie, ale producent zakończył już wsparcie tego modelu i zakup nowych baterii nie jest już teraz możliwy.

W ciągu najbliższych tygodni urządzenia mają zostać wymienione na nowe, które zostaną przekazane dzięki umowie pomiędzy miastem a województwem. Przygotowania są w trakcie, wymaga to bowiem również dostosowania systemu.

A co z nowymi udogodnieniami?

Na razie kontrolerzy nie odpoczną od noszenia osobno również terminala płatniczego. Urzędnicy tłumaczą to przygotowaniami do zapowiadanego wdrożenia taryfy dynamicznej, która ma wybierać najkorzystniejszą dla pasażera opłatę za przejechane przez niego odcinki. W efekcie sam proces kontroli, w tym wykorzystywany sprzęt, musi być do tego dostosowany. Dlatego na razie ZTP nie chce wydawać pieniędzy na dodatkowe udogodnienia, mając w perspektywie wydatki związane z wprowadzaniem nowego sposobu naliczania opłat za przejazd.

Kumulacja

Problemy z bateriami w urządzeniach to kolejna w ostatnim czasie informacja związana z pracą kontrolerów biletów. W ciągu ostatnich miesięcy dwukrotnie doszło do pobicia osoby kontrolującej bilety, pojawiły się też doniesienia o sporze wewnątrz firmy związanym ze sposobem obliczania wypłat.