Mała zmiana przepisów, milowy krok w poprawie bezpieczeństwa na drogach

TRAFICAR fot. Kacper Kopydłowski
Wejście w życie przepisów obligujących kierowców do większej uważności i bezwarunkowego przepuszczania pieszych na przejściu to milowy krok w poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jako firma motoryzacyjna uważamy, że to przepisy niezwykle ważne, które mają szanse globalnie wpływać na zmianę postaw kierowców. Traficar od zawsze mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego podejmował i podejmuje szereg działań edukacyjnych i premiujących jazdę zgodnie z przepisami i z myślą o innych – użytkownikach usługi i ruchu drogowego. Od teraz nasze aktywności zyskują silne umocowanie w przepisach - mówi Konrad Karpiński, Dyrektor Operacyjny w firmie Traficar.

Traficar od początku powstania usługi za fundament swojej działalności uznaje bezpieczeństwo. Tym samym firma poświęciła szereg kampanii takich jak np. zorganizowane w 2020 roku „Mistrzostwa Bezpiecznej Jazdy”, gdzie pula nagród przekraczała 100 000 zł, zagadnieniom edukacji na temat korzystania z samochodów nie tylko z myślą o własnym komforcie, ale również bezpieczeństwu innych – zarówno kolejnych użytkowników pojazdu, jak i osób jednocześnie będących członkami ruchu drogowego.

Cennik pozbawiony opłaty za czas przejazdu

Ważną zmianą wprowadzoną w funkcjonowaniu usługi Traficara była rezygnacja z wcześniejszej dwuelementowej formuły naliczania opłaty: opartej na liczbie przejechanych kilometrów oraz czasie podróży. Ten system sprawiał, że kierowców jeszcze mocniej frustrowały korki, czerwone światła i zasady ograniczania prędkości. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oraz z myślą o poprawie bezpieczeństwa Traficar zmodyfikował swój cennik usuwając z niego opłatę za czas spędzony w samochodzie. W ten sposób firma umożliwiła wynajmującym spokojne, bardziej uważne podróżowanie, gdzie minuta jazdy to zawsze 0 zł, a kilometr tylko 1,50 zł. Taka cena dotyczy wszystkich samochodów osobowych w usłudze, bez znaczenia czy jest to elektryczne Renault ZOE, Dacia Spring, czy spalinowe Clio V. Jako największa firma carsharingowa na rynku zaproponowaliśmy nowe trendy w podejściu do obliczania kosztów przejazdów.  Nasze dane pokazują, że od kiedy na cenę przestał wpływać czas jazdy, użytkownicy zaczęli jeździć wolniej i jednocześnie bezpieczniej mówi Konrad Karpiński.

System oceny kierowców

Ważnym narzędziem, które z myślą o bezpieczeństwie i poprawie efektywności usługi stosuje Traficar jest również autorski system oceny kierowców. Mechanizm o nazwie Safedriving (bezpieczna jazda) ocenia przejazdy w trzech kategoriach: prędkość, technika jazdy oraz hamowanie. Po każdej podróży kierowca otrzymuje ocenę i porady, jak w przyszłości poprawić jakość swojej jazdy. Konrad Karpiński wyjaśnia cel programu: Jesteśmy przekonani, że jako lider rynku carsharingu w Polsce jesteśmy niejako zobligowani do stałego doskonalenia naszej usługi i inspirowania naszych klientów do zabiegania o stawanie się lepszymi, bardziej świadomymi kierowcami. Naszą misją poza zapewnianiem dogodnych rozwiązań w podróżowaniu jest edukacja i zmiana nawyków za kierownicą na takie, które zwiększają bezpieczeństwo na drogach.

Można więc śmiało powiedzieć, że Traficar tak jak rodzice, czy nauczyciele pomaga kształtować nawyki młodych ludzi w zakresie bezpiecznych przejazdów - edukując, pouczając, a i czasem, niestety, nakładając karę.

News will be here