Małopolska konserwator zabytków straciła stanowisko za polityczną aktywność w mediach społecznościowych

Dominika Długosz i Łukasz Kmita fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Dominika Długosz, która w środę została powołana na stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków, dziś została odwołana. Powodem jest jej polityczna aktywność w mediach społecznościowych – dowiedział się portal LoveKraków.pl.

W środę po południu wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał dr inż. arch. Dominikę Długosz na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zrobił to po tym, jak we wtorek otrzymał pismo od wiceministra kultury Jarosława Sellina.

– Inwestycje budowlane muszą być realizowane z poszanowaniem zabytków. Trzeba skutecznie przeciwdziałać wszelkim próbom ich zniszczenia. Tu potrzeba silnej ręki konserwatora i takie są moje oczekiwania: nie tylko opieka nad zabytkami, ale także ich aktywna i bezkompromisowa ochrona, a przy tym sprawny i dobrze zorganizowany urząd – mówił w środę Łukasz Kmita.

Dominika Długosz przez 12 lat pracowała w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie. Pracę zaczynała od stanowiska inspektora ds. zabytków nieruchomych. Następnie od 2018 pełniła funkcję zastępcy małopolskiego konserwatora zabytków.

Nową p.o. wojewódzkiego konserwatora została dziś Joanna Florkiewicz–Kamieniarczyk, dotychczasowa dyrektor Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Będzie łączyć te dwie funkcje do czasu powołania nowego konserwatora.

Prymitywna aktywność w mediach społecznościowych

Odwołanie Dominiki Długosz spowodowane jest jej aktywnością w mediach społecznościowych. Jeszcze w środę wieczorem na jej profilu na Facebooku roiło się od ordynarnych obrazków i wpisów, które miały kontekst polityczny. Udostępniała m.in. tekst opatrzony tytułem „Słowo ojczyzna cuchnie mordem”.

Wśród jej aktywności było również udostępnianie grafik z profilu „Sok z buraka”, z których można było się dowiedzieć „Bóg stworzył cycki, a nie kościół katolicki”, „Stoję murem za Mateuszem Kijowskim i KODem”.

Na Twitterze umieszczono również informację, że jej praca doktorska była poświęcona adaptacji zabytkowych kościołów katolickich do nowych funkcji.