Media atakują, Zarząd Województwa odpowiada

Na dzisiejszym spotkaniu wicemarszałka z dziennikarzami, padły słowa, iż dokument uchwalony przez Zarząd Województwo, nie jest jego ostateczną wersją, ponieważ zostanie on poddany pod konsultacje społeczne, a o całości zadecyduje Sejmik Województwa. Prezydent Majchrowski natomiast uważa, że półśrodki nie przyniosą spodziewanego efektu.

W dzisiejszej prasie czytamy m.in. że przegrywamy walkę ze smogiem, otwieramy furtkę dla węgla, że dalej będziemy truci. Nie jest to prawda i nie ma nic wspólnego z tym, co wczoraj się stało – mówił wicemarszałek Kozak. – Takie ataki na zarząd województwa małopolskiego uznajemy za nieuzasadnione i mocno przesadzone.

Wojciech Kozak tłumaczył, że przygotowany dokument jest projektem uchwały i od dziś będzie poddany konsultacjom społecznym. – Czekamy na uwagi od każdego, kto chce się wypowiedzieć w tej sprawie – powiedział wicemarszałek. Konsultacje potrwają do listopada. Dopiero po rozważeniu uwag od mieszkańców będą zapadać decyzje o ostatecznym kształcie przepisów.

Wszystko co zarząd województwa małopolskiego chce zrobić – podkreślam to z cała stanowczością – to walczyć o czystą Małopolskę i zagwarantować mieszkańcom bezpieczniejsze życie. Tworzenie wspólnej koalicji Małopolan na rzecz walki ze smogiem to i nasze, i wasze zadanie – zapewniał Wojciech Kozak.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział zaś, że będzie chciał się spotkać w najbliższym czasie z radnymi sejmiku reprezentującymi nasze miasto i podkreślił, że Kraków nie zmienia swojego stanowiska w sprawie zakazu palenia węglem. – Stosowanie półśrodków nie doprowadzi do znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie, co więcej – w takiej sytuacji także wszystkie działania podejmowane przez miasto nie będą przynosić zadowalających rezultatów – napisał prezydent na swoim Facebooku.

Gospodarz miasta zapewnił też, że niezależnie od tego, jak ostatecznie będzie wyglądać ustawa zakazująca (lub nie) palenia węglem oraz innymi paliwami stałymi, Kraków będzie pozyskiwał środki na likwidację pieców. Będziemy także chcieli, nawet jeśli całkowity zakaz palenia węglem nie zostanie przez sejmik uchwalony, wprowadzić osłony dla najuboższych, którzy zdecydują się na wymianę pieca.

comments powered by Disqus