Miasto planuje trzy nowe linie tramwajowe

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwa miliony złotych władze Krakowa chcą przeznaczyć na koncepcje rozwoju systemu transportowego. Dokument zakładający budowę trzech nowych linii tramwajowych ma powstać dopiero w 2021 roku.

Koncepcja programowo-przestrzenna ma być podzielona na dwie części. W ramach pierwszej specjaliści mają stworzyć wstępne założenia do projektu budowy parkingu P&R przy przystanku kolejowym Kraków-Złocień.

To jednak drugie podejście do tematu. W 2018 roku chcieli mieć identyczne opracowanie, ale ostatecznie nie podpisali umowy z wykonawcą zamówienia. Parking P&R przy przystanku na Złocieniu miał być wybudowany w tym roku, ale dopiero w 2021 roku doczeka się wstępnej dokumentacji.

Trzy linie tramwajowe

Miasto będzie chciało za trzy lata otrzymać dokumentację koncepcyjno-studialną budowy trzech nowych linii tramwajowych. Specjaliści mają odpowiedzieć na pytanie, czy istnieją możliwości, aby zrealizować inwestycje.

Pierwsza nowa linia tramwajowa miałaby około dwa kilometry i biegłaby z Salwatora na Przegorzały. Łączyłaby się z istniejącą pętlą tramwajową na Salwatorze. Oprócz budowy torów urzędnicy chcą również przebudować istniejącą infrastrukturę drogową.

Dwa kilometry miałaby mieć także linia od skrzyżowania ul. Wielickiej z Teligi do planowanej pętli na os. Rżąka w rejonie ulicy Rżąckiej i Obronnej. Tramwaje obsługiwałyby m.in. nowy Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu.

Trzecia linia połączyłaby Nowy Kleparz z Placem Inwalidów. Urzędnicy chcieliby, aby kilometrowa linia przebiegała Alejami Trzech Wieszczów.

comments powered by Disqus