Miejskie orkiestry zagrają przy Błoniach? Będą konsultacje w sprawie budowy Centrum Muzyki

Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać w sąsiedztwie Błoń fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Będą konsultacje społeczne w sprawie budowy Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku.

O konsultacje apelowali radni z klubu Łukasza Gibały. Temat planowanej przez miasto inwestycji przy ul. Piastowskiej 20 był jednym z punktów wczorajszej sesji rady miasta. Za przyjęciem uchwały było 22 radnych, przeciwko zagłosowało 19.

Pomysł nie jest nowy

Przypomnijmy: na początku maja miasto poinformowało, że nie zrealizuje wspólnie z województwem budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że nowoczesna sala koncertowa dla Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii powstanie w Cichym Kąciku.

Idea stworzenia sali koncertowej w tym miejscu nie jest nowa i sięga lat 80. Inicjatorem był prof. Stanisław Gałoński, ówczesny dyrektor Capelli Cracoviensis.

Więcej o sporze miasta i województwa w sprawie budowy Centrum Muzyki >>> CZYTAJ

Radni chcą konsultacji

Klub „Kraków dla mieszkańców” w projekcie uchwały zwracał uwagę, że pierwotna lokalizacja Centrum Muzyki została wypracowana z mieszkańcami, a nagła zmiana decyzji i plan budowy sali koncertowej „nie był poprzedzony wysłuchaniem głosu krakowian”.

– Decyzja, by powstała w Cichym Kąciku, na ogródkach działkowych to nie najlepsze rozwiązanie. Ma tu również powstać parking dla 250 samochodów. Zastanawiam się, kiedy zaczną się problemy komunikacyjne, tym bardziej że przy stadionie Wisły forsowany jest pomysł z budową kolejnego parkingu dla autokarów i samochodów. Chciałbym, abyśmy my jako radni oddali decyzję mieszkańcom co do tego, gdzie chcieliby, aby takie centrum powstało i czy lokalizacja wskazana przez urząd rzeczywiście jest najlepszą z możliwych – apelował podczas sesji radny Łukasz Maślona z „Krakowa dla mieszkańców”.

Miasto było na „nie”

Wcześniej miasto negatywnie zaopiniowało projekt uchwały. Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, podkreślał, że konsultacje społeczne na obecnym etapie są nieuzasadnione.

– Stanowisko miasta w sprawie organizacji konsultacji jest negatywne. Prezydent Majchrowski doszedł do wniosku, że trzeba działać szybko i doprowadzić do ogłoszenia konkursu, dzięki któremu zostanie wypracowana koncepcja i projekt budowlany, który będzie odpowiadał potrzebom miejskich orkiestr i pełnił funkcję edukacyjną – zaznaczał Muzyk.

Inwestycja ma powstać na 3-hektarowym terenie w rejonie ul. Piastowskiej 20, który na bazie porozumienia został przekazany miastu przez fundację „Capella Cracoviensis”. W obiekcie ma powstać sala koncertowa z widownią na 1000 osób, scena dla 120 osób, balkon dla chóru na 80 miejsc, garderoby, biura, aula i ogólnodostępne foyer.

Do tej pory na działkach w Cichym Kąciku działały prywatne firmy (m.in. stacja benzynowa, warsztat samochodowy, karczma czy myjnia samochodowa) czy cieszący się popularnością wśród mieszkańców pełen food trucków tzw. „Bezogródek”.

Miasto wypowiedziało już umowy najemcom, którzy do tej pory mieli zawarte porozumienie z Fundacją „Capella Cracoviensis”.

Ponad 40 zgłoszeń

– Według naszych szacunków, kubatura obiektu powinna zmieścić się w ok. 10 000 mkw. powierzchni. W ramach inwestycji konieczna jest również budowa parkingu dla 250 samochodów – mówił wiceprezydent Krakowa.

Do ogłoszonego przez miasto 17 sierpnia konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji sali koncertowej zgłosiło się 46 zainteresowanych. Po analizie zgłoszeń pod względem formalnym, do dalszego etapu zostało dopuszczonych 42 projektantów, w tym 30 z Polski.

- Wpłynęły oferty z całej Europy. Projektanci są zainteresowani konkursem również ze względu na lokalizację inwestycji, sąsiedztwo Błoń, Wawel, Kopiec i kwestię układu komunikacyjnego. Sąd konkursowy złożony z przedstawicieli miasta i Stowarzyszenia Architektów Polskich będzie decydował o wyborze 3 prac, które znajdą się w ścisłym finale. Zwycięzca otrzyma zagwarantowanie możliwości realizacji projektu budowlanego w pełnym zakresie – powiedział Muzyk.

Wstępny harmonogram wygląda następująco: do końca roku miasto chce rozstrzygnąć dwuetapowy konkurs, początkiem 2021 roku podpisać ze zwycięzcą umowę na wykonanie projektu budowlanego, a następnie ogłosić przetarg na realizację inwestycji. Według planów do nowego centrum muzyki wejdziemy w 2023 roku.

Po przyjęciu uchwały przez radę miasta, prezydent został zmuszony do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Termin ich rozpoczęcia nie jest jeszcze znany.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec