Mieszkańcy chcą parku im. Wisławy Szymborskiej. Jest petycja

To w tym miejscu ma powstać park. Mieszkańcy chcą, by jego patronką była Wisława Szymborska fot. Julia Ślósarczyk/ LoveKraków.pl
Krakowianie chcą upamiętnić noblistkę i proponują, by przy Karmelickiej powstał park jej imienia.

Zarząd Zieleni Miejskiej jest w trakcie przygotowania przetargu na projekt parku. Jego przyszłość wciąż jest jeszcze niepewna i będzie zależeć od decyzji związanych z lokalizacją przyszłych stacji metra.

Mieszkańcy: chcemy parku literackiego

Mieszkańcy Krakowa chcą, by w tym miejscu powstał park im. Wisławy Szymborskiej. W internecie jest już dostępna petycja, pod którą można wyrazić poparcie dla tego pomysłu.

Inicjatorzy petycji apelują do prezydenta Jacka Majchrowskiego o stworzenie przy Karmelickiej parku o charakterze literackim, dedykowanego poetce.

– Chcemy upamiętnić naszą Noblistkę i Honorową Obywatelkę Miasta Krakowa w najpiękniejszy możliwy sposób – tworząc park jej imienia – piszą w PETYCJI.

Podkreślają, że Szymborska całe swoje życie związała z Krakowem i przez wiele lat mieszkała w Domu Literatów przy ul. Krupniczej.

– Zwracamy też uwagę na to, że do tej pory żaden z krakowskich parków nie został poświęcony kobiecie, a już niedługo zbliża się wyjątkowa okazja ku temu, by zmienić ten stan rzeczy. 2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być piękniejszy sposób na jej upamiętnienie? – oceniają.

Chwilo trwaj

„Jak okiem sięgnąć panuje tu chwila/Jedna z tych ziemskich chwil/proszonych, żeby trwały”. To właśnie cytat z wiersza poetki „Chwila” stał się mottem petycji.

– Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy Krakowa i turyści odwiedzający nasze miasto właśnie takie chwile w tym parku przeżywali – podsumowują.

O wsparcie pomysłu zaapelował już w mediach społecznościowych m.in. Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

„Trudno o lepszą kandydaturę”

Jak mówi Natalia Nazim, jedna z inicjatorek petycji, park przy Karmelickiej od początku miał mieć literacki charakter.

– Na co duży wpływ miało sąsiedztwo biblioteki. Celem jest połączenie ponownie tej działki z budynkiem – tak jak miało to miejsce przed laty, kiedy funkcjonowały w tym miejscu koszary. Osoby korzystające z biblioteki miałyby bezpośredni dostęp do parku. A jeśli chodzi o patronkę, to wśród osób związanych z Krakowem trudno sobie wyobrazić lepszą kandydaturę niż Wisława Szymborska, tym bardziej, że żaden krakowski park nie jest poświęcony kobiecie – zaznacza w rozmowie z LoveKraków.pl.

Cała rozmowa >>> Zanim powstanie metro, potrzebny jest park

„Adekwatna forma uczczenia”

Nazim przyznaje, że noblistka do tej pory w Krakowie nie doczekała się ulicy, placu czy skweru.

– Park wydaje się w jej przypadku najbardziej adekwatną formą uczczenia. Jest jeszcze jeden aspekt: zależy nam na tym, by poruszyć ten temat przed rozpoczęciem projektowania, by już na etapie wyboru rozwiązań myśleć o tej idei, a nie ograniczyć się do sztucznego nadania nazwy po zakończeniu prac. Dlatego zbieramy podpisy, żeby sprawdzić, czy mieszkańcy popierają taki pomysł i uważają go za godny realizacji – podsumowuje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus