Młoda krew namiesza w „Starym”?

Stary Teatr rozpoczyna nowy sezon fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Stary Teatr rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Do końca czerwca 2020 na narodowej scenie zobaczymy spektakle w reżyserii m.in. Moniki Strzępki, Mikołaja Grabowskiego czy Marcina Wierzchowskiego. „Stary” otwiera się również na młodych, obiecujących twórców.

– Miniony sezon upłynął pod znakiem twórców głośnych, a my musimy szukać swojej tożsamości i opowieści o Starym Teatrze. Po dokonaniu się rewolucji teatralnej w Polsce, trochę przestaliśmy się od siebie różnić. Naszym zadaniem na ten rok jest na nowo zadać sobie pytanie: co stanowi o esencji naszego teatru – mówi aktor Radosław Krzyżowski, przewodniczący Rady Artystycznej działającej w teatrze.

Młodzi przejmują „Stary”

Łącznie do końca czerwca 2020 czeka nas siedem premier.

– Na początek podwójna premiera, czyli dwa spektakle zrealizowane w ramach projektu „Debiuty – Młodzi w Starym” – mówi Marek Mikos, dyrektor Starego Teatru.

Młodzi twórcy mieli za zadanie zmierzyć się z polskim tematem. Komisja oceniająca wybrała cztery przedstawienia. 26 września zobaczymy dwie sztuki autorstwa studentów Wydziału Reżyserii Dramatu AST – „Czartoryska. Artefakty” Miry Mańki i „Słowacki umiera” Radosława Stępnia.

– Chcemy posłuchać, co mają do powiedzenia o takim temacie jak niepodległość. Jak najmłodsi nasi twórcy postrzegają niepodległość Polski i tę artystyczną – przyznaje aktorka Starego Teatru i rektor Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda. – Komisja oceniająca po obejrzeniu siedmiu projektów wyłoniła cztery przedstawienia.

Kolejne spektakle studentów AST zobaczymy 11 października. Będą to „Niech żyje Polska/Sztuka prawicowa” w reż. Radosława Maciąga i „Aktualny stan świata” Karola Klugowskiego.

– To młoda anarchiczna niewiadoma. Zapraszamy młodych reżyserów do tego, by opowiedzieli nam swoim językiem to, czego nie znamy – przyznaje Krzyżowski.

Na afiszu

Pierwszą premierą sezonu będzie spektakl „Nadchodzi chłopiec” według powieści Han Kang w reż. Marcina Wierzchowskiego. Pierwsze spektakle zobaczymy 5 i 6 października.

Na kolejną nową, teatralną propozycję będziemy musieli poczekać do stycznia 2020. Wówczas – według planów – w repertuarze ma znaleźć się sztuka autorstwa Aleksandry Zielińskiej „Kobieta Schrödingera” w reż. Małgorzaty Wdowik.

W sezonie 2019/2020 zobaczymy również przedstawienie „Tonąca dziewczyna” (tytuł roboczy), którego scenariusz oparto na podstawie utworów Tadeusza Różewicza i Heinera Müllera. Za reżyserię będzie odpowiadał Karol Klugowski.

W czerwcu teatr planuje na Nowej Scenie premierę spektaklu „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku” w reż. Mikołaja Grabowskiego. Będzie on oparty na motywach korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Również w czerwcu na Dużej Scenie premiera spektaklu w reżyserii Moniki Strzępki. Obecnie tytuł jest w trakcie ustalania.

W kwietniu na Scenie Kameralnej próby rozpocznie Agnieszka Glińska (tytuł w trakcie ustalania). Premierę przewidziano na jesień 2020 roku. W tym samym czasie na deskach teatru zobaczymy spektakl w reż. Michała Borczucha „Aktorzy prowincjonalni”. Natomiast w styczniu 2021 roku planowane jest wystawienie spektaklu w reżyserii Anny Smolar.

comments powered by Disqus