Motoryzacja to męski świat? Stereotypy odchodzą do lamusa

O kobietach w motoryzacji rozmawiamy z Agnieszką Luzar, dyrektor ds. zarządzania sprzedażą w Auto Group Luzar.

Agnieszka Luzar od kilku lat pełni rolę dyrektora ds. zarządzania sprzedażą w Auto Group Luzar. Rodzinna firma, w której tworzeniu i prowadzeniu uczestniczy aktualnie trzecie pokolenie, zatrudnia już ponad 100 pracowników, a dużą część zgranego teamu stanowią kobiety. O tym, jak kobiety odnajdują się w motoryzacji, o samochodach i przyjemności jazdy rozmawiamy na chwilę przed otwarciem pierwszego w Polsce salonu Volkswagena w nowym designie marki, przy ulicy Krakowskiej 33 w Wieliczce.

Motoryzacja w Twoim życiu była od zawsze. Czy Twoja droga zawodowa była naturalną kontynuacją rodzinnej tradycji?

Oczywiście ze względu na rodzinne zainteresowania motoryzacja była od zawsze obecna w moim życiu. To wielka pasja taty, która przejawiała się weekendowymi wyjazdami na giełdę czy wyszukiwaniem aktualnych nowinek ze świata motoryzacji.

Natomiast z mojej strony świat motoryzacji długo nie był na pierwszym miejscu. Wszystko przyszło z czasem. Pasja do pracy z ludźmi i możliwość rozwoju sprawiły, że faktycznie z czasem to motoryzacja naturalnie stała się pasją.

To który moment był kluczowy?

Na studiach zaczęłam pracę w firmie, ale równocześnie realizowałam swoją wielką pasję – taniec. Po jakimś czasie wiedziałam już, że tych dwóch pasji nie będę w stanie pogodzić zawodowo. Ostatecznie podjęłam świadomą decyzję, że chcę rozwijać swoją karierę zawodową w firmie rodzinnej. Zakończyłam wieloletnią karierę taneczno-instruktorską i zaangażowałam się w motoryzację i rozwój Auto Group Luzar.

Obserwujesz świat motoryzacji od wewnątrz. Jak w tym, stereotypowo mówiąc, męskim świecie odnajdują się kobiety?

Myślę, że ten stereotyp już powoli przestaje być aktualny. Oczywiście, cały czas jest to branża z silną przewagą mężczyzn, którą widać na wszelkich spotkaniach czy wydarzeniach motoryzacyjnych, natomiast da się również zauważyć, że w motoryzacji pojawia się również coraz więcej kobiet i dla nich również ten świat staje się pasją, w którym odnajdują się coraz lepiej.

Warto tutaj zauważyć, że motoryzacja mocno wychodzi naprzeciw kobietom. Samochód to już nie tylko przysłowiowe cztery kółka. Samochody są coraz bardziej atrakcyjne, również wizualnie. Są wyposażane w nowoczesne systemy i udogodnienia, dedykowane również kobietom. Dawniej kobieta lubiła być pasażerem w podróży, teraz to kobiety równie często jak mężczyźni siadają za kierownicę.

Czas i doświadczenie pokazują, że powoli nie można już dzielić świata motoryzacyjnego poprzez kategorię płci. Zarówno kobiety jak i mężczyźni stanowią tu równie silne grupy miłośników branży automotive.

Kobiety w Auto Group Luzar – dbasz o równowagę?

Oczywiście, że kobieta ma plus 5 punktów na wejściu! ( śmiech) Oczywiście żartuję! Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, na początku w procesach rekrutacyjnych były obawy, że może to jednak mężczyźni będą sobie lepiej radzić w tej branży, zwłaszcza w działach handlowych czy serwisowych, gdzie wiedza techniczna jest zdecydowanym priorytetem. Jednak bardzo szybko okazało się, że te obawy nie mają pokrycia w rzeczywistości.

W naszej firmie bardzo wspieramy naszych pracowników w rozwoju. Mieliśmy już kilka przypadków, w których kobiety w fenomenalny sposób rozwinęły się i można powiedzieć, że ewoluowały. Ze stanowisk pomocniczych czy administracyjnych danego działu, po jakimś czasie przechodziły na wyższe stanowiska, odnajdując się bez problemu w większości męskich zespołach i świetnie sobie radząc z nowymi wyzwaniami. Co więcej, nasi Klienci bardzo chwalą sobie współpracę z paniami za ich wiedzę i profesjonalizm.

Kobiety w Auto Group Luzar stanowią naprawdę niezastąpioną część naszego teamu. I zakładam, że Panom byłoby bardzo smutno, gdyby ich zabrakło. W końcu – wprowadzają zdrową równowagę do naszej codzienności.

Auto Group Luzar. Fot. Miesięcznik Dealer
Auto Group Luzar. Fot. Miesięcznik Dealer

Lubisz jeździć samochodem?

Uwielbiam! Jestem zdecydowanie tym przypadkiem, który zawsze ma ochotę prowadzić samochód. Nieważne, czy jadę sama, czy w większym gronie, zawsze chętnie wsiadam za kierownicę.

Automat czy manual?

Bardzo długo manual. Lubię czuć samochód, bardzo długo uważałam, że skrzynia automatyczna to mniejsza przyjemność z jazdy. Teraz lubię poruszać się automatem, ale nie powiem, żebym lubiła nim jeździć bardziej niż manualem. W trasę na pewno wybieram automat, głównie ze względu na komfort jazdy. Ale dalej uważam, że przy skrzyni manualnej lepiej czuć charakter i możliwości samochodu i będę się tego trzymać.

SUV czy sportowy?

Ojej…. Chyba jednak będę sercem przy SUV-ach. Zwłaszcza zważając na komfort jazdy po naszych polskich drogach. Bardzo długo jeździłam limuzyną, ale odkąd przesiadłam się na samochód w wersji SUV, doceniam komfort jazdy, jaki zapewnia.

Świętujecie Dzień Kobiet?

Oczywiście! Zawsze dbamy o to, żeby zarówno nasze Panie w firmie jak i nasze Klientki w ten dzień poczuły się wyjątkowo. W tym roku planujemy coś szczególnego, ale nie mogę zdradzić więcej szczegółów! Zapraszamy na nasze profile na Facebooku i Instagramie, tam wszystkiego się dowiecie.

comments powered by Disqus