Nie żyje Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków

Stanisław Dziedzic fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dziś w Krakowie zmarł Stanisław Dziedzic - dyrektor Biblioteki Kraków, wcześniej wieloletni dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego urzędu miasta. Miał 68 lat.


– Z przykrością potwierdzam tę smutną informację. Pan dyrektor Stanisław Dziedzic zmarł dziś, 8 kwietnia – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

Stanisław Dziedzic był dyrektorem Biblioteki Kraków od stycznia 2017 roku. Wcześniej, w latach 2004-2016 był dyrektorem wydziału kultury urzędu miasta.

„Kraków wiele mu zawdzięcza”

– Z wielkim smutkiem przyjąłem dziś informację o śmierci Stanisława Dziedzica, mojego wieloletniego współpracownika. Trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi. To prawie dwie dekady ważnych  przedsięwzięć krakowskiej kultury, narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury. To także ważne krakowskie festiwale czy, ostatnio, połączenie Biblioteki Kraków, której w ostatnich latach Stanisław Dziedzic był dyrektorem i której nadał ważną rolę w naszym mieście – napisał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezydent zaznaczył, że Dziedzic należał do wielkich miłośników dziedzictwa i zabytków Krakowa, był zaangażowany w wieloletni program rewaloryzacji zabytków Krakowa, inicjował i koordynował także projekt utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto.

– W ostatnich miesiącach nie ustawał w pracach nad „Wielką encyklopedią Krakowa” i nad utworzeniem siedziby Biblioteki Kraków na terenie dzielnicy Wesoła. Nieustannie pełen pomysłów,  z pasją opowiadający o dziedzictwie kulturowym Krakowa, człowiek wielkiej kultury, oddany środowisku artystycznemu naszego miasta. Zawsze mogłem na Niego liczyć i z wdzięcznością myślę o wszystkich Jego dokonaniach. Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią. Przekazuję słowa szczerego współczucia Małżonce i wszystkim bliskim Stanisława Dziedzica, zapewniając o mojej pamięci dla wszystkich Jego dokonań dla Krakowa – napisał Majchrowski.

„Będziemy Cię pamiętać”

– Stanisław Dziedzic, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, twórca Biblioteki Kraków, wspaniały człowiek, znany i uznany twórca kultury, symbol kultury Krakowa nie żyje. COVID zbiera swoje żniwo. Będziemy Cię pamiętać, Staszku – napisał w mediach społecznościowych Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa.

Stanisław Dziedzic urodził się w 1953 r. w Dąbrowie, ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia z zakresu zarządzania zasobami pracy na Akademii Ekonomicznej. Zawód dziennikarza łączył z pracą pedagogiczną. W latach 1998–2000 był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2004 do 2016 – dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Od stycznia 2017 r. kierował Biblioteką Kraków, której był twórcą. Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W latach 2000–2004 pełnił funkcję wiceprezesa Radia Kraków SA, był także członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA (1999–2003).

Stanisław Dziedzic był autorem ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym, publikowanych na łamach gazet i periodyków, m.in. takich jak: „Student”, „Ruch Literacki”, „Dziennik Polski”, Zeszyty Naukowe UJ”, „Zeszyty Naukowe KUL”, „Renowacje i Zabytki”, „Alma Mater”. Teksty Stanisława Dziedzica przetłumaczono na piętnaście języków. Był także autorem lub współautorem 24 książek, m.in. „Monografia Teatru 38”, „Krakowskie dziedzictwo kulturowe”, „Małopolska Zachodnia”, „Ojczyzna myśli mojej. Studia i szkice literackie”, „Skałka. Kościół i klasztor Paulinów w Krakowie”, „Serce Polski”, „Alma Mater Iagellonica”, „Złote więzienie Stanisława Augusta”, „Kraków to jest wielka rzecz”, „Portrety niepospolitych”.

Znaczna część jego publikacji dotyczyła historii literatury polskiej, fenomenu artystycznego i duchowego Krakowa oraz Ziemi Krakowskiej, zarządzania kulturą oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

comments powered by Disqus