Nowohuckie Centrum Kultury. Wiosną kolejny etap rewitalizacji otoczenia

Otoczenie NCK zmieni się nie do poznania fot. mat. prasowe NCK
Wiosną pełną parą ruszą prace związane z rewitalizacją terenu wokół Nowohuckiego Centrum Kultury.

Pierwszą znaczącą zmianę mieszkańcy Nowej Huty zauważyli już wcześniej. Mowa o food truckach, które zagościły przed NCK w minione wakacje. Towarzystwo zieleni, przestrzeń i dobre jedzenie zrobiły swoje. Mieszkańcy chętnie odwiedzają to miejsce i spędzają w nim czas.

Teraz czas na kolejne kroki, jeśli chodzi o metamorfozę otoczenia NCK. Jesienią rozpoczęły się pierwsze prace obejmujące modernizację parkingu.

Już niebawem rozpocznie się kolejny ich etap – teraz czas na przestrzeń przed i za budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury. Rewitalizacja czeka łącznie trzy hektary terenu wokół budynku. Nowohucianie będą mogli tu wypoczywać i uczestniczyć w plenerowych wydarzeniach organizowanych przez instytucję.

Otoczenie do zmiany

– Czeka nas wymiana wszystkich szlaków komunikacyjnych, a także oświetlenia. Rocznie odwiedza nas prawie 500 tys. osób, więc przestrzeń musi być dostosowana do współczesnych potrzeb – przyznaje Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Dyrektor NCK przyznaje, że zmiany łączą się również z „rekompozycją zieleni”. Usunięte zostały te drzewa, które wrastały w krawężniki czy mury oporowe, oraz te uszkodzone – chore i kolidujące z sieciami przesyłowymi.

– Część drzew musiała zostać usunięta, ale w te miejsca zasadzimy kilkadziesiąt nowych. Pojawią się ławki, a mieszkańcy będą mogli korzystać również z balkonu znajdującego się z tyłu budynku i podziwiać widok, który rozpościera się na Łąki Nowohuckie – przyznaje dyrektor NCK.

Wszystkie prace mają się zakończyć do końca 2020 roku. Koszt prac to prawie 8 mln zł, z czego ponad 5 mln zł pochodzi ze środków unijnych, a ponad 2 mln zł to wkład własny miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus