Od 22 września zmiany w strefie [WAŻNE INFORMACJE]

Przygotowania do wprowadzenia SPP na Zabłociu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego apeluje do mieszkańców, aby przed 22 września zapoznali się z nowymi zasadami obowiązującymi w strefie płatnego parkowania.

W niedzielę 22 września zaczną obowiązywać nowe reguły w strefie. Tego dnia za postój na 11 ulicach na osiedlu Podwawelskim (ul. Monte Cassino, Szwedzka, Boczna, Dworska, Wierzbowa, Na Ustroniu, Barska, Komandosów, Słomiana, Rozdroże, Kobierzyńska) oraz 9 ulicach na Zabłociu (ul. Zabłocie, Kotlarska, Ślusarska, Dekerta, Kiełkowskiego, Wałowa, Mydlarska, Na Dołach, Turbasy) trzeba będzie uiścić opłatę.

Część ulic (niewymienionych powyżej) nie będzie włączona do strefy, np. ulica Przemysłowa na Zabłociu. Niektóre drogi są prywatne i nie mają statusu dróg publicznych. 

Stawka jeszcze po staremu

Stawka za postój za pierwszą godzinę wyniesie 3 zł, za drugą 3,5 zł, za trzecią 4 zł a czwarta i kolejne godziny będą kosztować po 3 złote. Zmiany w wysokościach stawek nastąpią dopiero od grudnia. Modyfikacji ulegną wtedy opłaty za abonamenty komercyjne.

Nowością od 22 września będzie obowiązywanie strefy płatnego parkowania nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w każdą sobotę w godzinach od 10 do 20.

Kara z 50 na 150 zł

– Prosimy mieszkańców, aby zapoznali się z nowymi zasadami. Uczulamy na obowiązywanie strefy w sobotę, szczególnie w obliczu wyższej opłaty dodatkowej za brak uiszczenia opłaty – apeluje Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. Kara za brak opłaty od tego dnia będzie zwiększona z 50 do 150 złotych.

Kar spodziewać mogą się również osoby niepełnosprawne. Jeśli taki kierowca będzie chciał za darmo pozostawić samochód w strefie, musi go zaparkować na miejscu do tego wyznaczonym. – Za szybą ma obowiązek umieszczenia oryginału karty parkingowej – podkreśla przedstawiciel spółki Miejska Infrastruktura. Łukasz Franek z ZTP dodaje, że reklamacje za brak oryginalnej ważnej karty nie będą uwzględniane.

Abonamenty można kupić od 16 września

Od poniedziałku 23 września każda osoba, która zgłosi się do biura strefy płatnego parkowania przy ulicy Reymonta, otrzyma identyfikator. Nie trzeba go jednak umieszczać za szybą. – Weryfikacji wniesienia opłaty dokonujemy na podstawie tablic rejestracyjnych w elektronicznym systemie – podkreśla Andrzej Wałkowicz, prezes spółki Miejska Infrastruktura.

Firma, która jeszcze przez kilka miesięcy będzie odpowiedzialna za wydawanie abonamentów postojowych, w sobotę 21 września otworzy specjalnie biuro strefy w godzinach od 8 do 14. Abonamenty na nowe obszary strefy będzie można kupować już od poniedziałku 16 września, w godzinach od 8 do 18.

Postój samochodu firmowego za 10 zł

Osoby, które są zameldowane na terenie strefy, posiadają auto służbowe do celów prywatnych, mają podpisaną umowę o pracę i płacą podatki w Krakowie będą mogli od 23 września nabyć abonament „K” za 10 zł/miesiąc.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Podgórze
comments powered by Disqus