Parada historycznych tramwajów przejedzie przez miasto. Po raz pierwszy zobaczymy wagon 4N

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl
13 czerwca, po długiej przerwie, z zajezdni w Nowej Hucie na ulice Krakowa znów wyjadą historyczne tramwaje typu N.
Parada rozpocznie się 13 czerwca o godzinie 10 od prezentacji wagonu 4N. Pochodzący z lat 50-tych pojazd został odrestaurowanyprzez pracowników MPK SA i tego dnia około 11 wyruszy na krakowskie tory. Jest to ostatni fabrycznie wyprodukowany wagon z rodziny N, którego brakowało w historycznej kolekcji krakowskiego przewoźnika.

W paradzie wezmą udział również pozostałe tramwaje typu N, które posiada MPK. Będą to m.in. wyjątkowe i nie prezentowane do tej pory pojazdy techniczne – szlifierka i wagon do odśnieżania. W pardzie pojadą także takie tramwaje jak warszawski wagon K czy gdańska przyczepa KSW, a więc tramwaje, których rozwiązania i konstrukcje wykorzystano przy budowie tramwaju N.

Limitowane zaproszenia do udzału w paradzie będą do odbioru w siedzibie MPK przy ulicy Brożka 8 i 9 czerwca, w godzinach 16-17. Trasa przejazdu: ul. Ujastek, al. Solidarności, pl. Centralny, al. Jana Pawła II, rondo Mogilskie, al. Powstania Warszawskiego, rondo Grzegórzeckie, ul. Grzegórzecką, ul. Starowiślną, ul. św. Gertrudy, ul. Stradomską, ul. Krakowską, ul. Kalwaryjską, rondo Matecznego, ul. Wadowicką i ul. J. Brożka do zajezdni tramwajowej Podgórze. Tramwaje nie będą się zatrzymywać na przystankach na trasie przejazdu. W każdym waganie będzie dostępnych 75 procent miejsc.

Po przyjeździe na teren zajezdni Podgórze około godz. 12, na uczestników parady czekają kolejne atrakcje. Poza historycznymi tramwajami zostaną tu zaprezentowane także zabytkowe autobusy, w tym m.in. najstarszy krakowski autobus z 1929 roku. Odbędzie się pokaz szlifowania szyn, a także przejazdy zabytkowymi tramwajami wokół zajezdni. Chętni będą się mogli także umówić na przejazd zabytkową taksówką FSO 125p lub zabytkowym radiowozem nadzoru ruchu MPK.

Zajezdnia tramwajowa Podgórze będzie dostępna dla uczestników parady do godziny 14. Jeżeli ktoś będzie chciał wrócić do Nowej Huty to będzie taka możliwość - kursy tramwajów z Podgórza zaplanowano o godzinie 13 i 14.