Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Wielkie zwiedzanie już w ten weekend

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tradycyjnie, w ostatni wrześniowy weekend warto odwiedzić Podgórze. Od 25 do 27 września potrwają XIX Podgórskie Dni Otwartych Drzwi.

Stowarzyszenie Podgórze.pl już po raz kolejny zaprasza do wspólnego zwiedzania. W tym roku w programie znalazło się prawie 50 wydarzeń.

–  Tegoroczna edycja naszego święta będzie z konieczności szczególna. Jesteśmy zmuszeni dostosować program do obowiązujących wymogów sanitarnych – informuje stowarzyszenie.

Ścieżkami podgórskich historii

W związku z pandemią, w tym roku Podgórskie Dni Otwartych Drzwi będą się koncentrowały przede wszystkim na wydarzeniach w plenerze i na spacerach.

– To znakomicie wpisuje się w temat tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa: „Moja droga”. Zainspirowani tym motywem, będziemy zapraszać do podróży po ścieżkach podgórskiej historii, zachęcając do zainteresowania się, a może nawet do zachwytu nad lokalnym dziedzictwem. Jak zwykle będzie coś dla „początkujących” miłośników Podgórza, a także dla tych, którzy są z nami od lat. Ruszajmy więc w drogę – zachęca do udziału w wydarzeniu stowarzyszenie Podgórze.pl.

Uczestnicy spotkań w Podgórzu mają obowiązek zachować reżim sanitarny, w zamkniętej przestrzeni zakrywać usta i nos maseczką lub przyłbicą. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązują wejściówki (dostępne jeszcze do piątku w godzinach 11.00 - 18.00 w Muzeum Podgórza).

Tegoroczną edycję w piątek o 17.30 zainauguruje „Mikroświat ulicy, podwórka, dzielnicy” na Rynku Podgórskim. Będzie to spacer śladami dawnych obrazów, dźwięków i zapachów zapamiętanych przez Andrzeja Nowaka, autora wspomnień „To podgórskie, ludwinowskie tango…”, „Listy podgórskie, Podgórz – raz jeszcze”.

W programie również zwiedzanie Stopnia Wodnego „Dąbie”, oddziału Muzeum Krakowa – Apteka pod Orłem, kościółka św. Benedykta, spotkanie z prof. Wincentym Kućmą czy wizyta w fabryce galanterii Tomaschek et Grüss.

Multimedialne widowisko

W ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi niespodziankę przygotował również Teatr KTO. W sobotę o 18.30 przy ul. Zamoyskiego 50 odbędzie się multimedialne widowisko.

– Będzie to prezentacja bryły nowej siedziby teatru. Przy użyciu środków teatralnych, audiowizualnych oraz muzyki przedstawimy niezwykłość obiektu, który już na wiosnę przyszłego roku zostanie otwarty dla widzów – zapewnia dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń.

Pełny program jest dostępny na stronie Stowarzyszenia Podgórze.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus