Ponad 25 lat na mapie Krakowa, czyli miks tradycji i nowoczesnych technologii w jednej z krakowskich fabryk

To tu, w Krakowie, znajduje się siedziba i fabryka firmy Philip Morris, będąca obecnie największym centrum produkcyjnym PMI w Europie. W stolicy Małopolski działa także Centrum Usług Wspólnych, świadczące wyspecjalizowane usługi finansowe, zakupowe i informatyczne oraz wsparcie z zakresu HR spółkom zależnym PMI w kilkudziesięciu krajach Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Obecna na polskim rynku od przeszło 25 lat firma, to aktualnie synonim nowoczesnych technologii oraz ważny punkt na biznesowej mapie Krakowa.

W Philip Morris zarówno zatrudnieni pracownicy, jak i potencjalni kandydaci znajdą rozwiązania oraz programy skrojone z myślą o różnych potrzebach. Warto wspomnieć chociażby o tym, że aktualnie to jedyna firma w Polsce z Certyfikatem Równych Płac przyznawanym przez Equal Salary Foundation, niezależną organizację non-profit z siedzibą w Szwajcarii

- Ten dokument potwierdza, że stwarzamy naszym pracownikom równe warunki i możliwości rozwoju. Płacimy równo ze względu na kompetencje, a nie na płeć, dlatego nie ma u nas problemu różnicy wynagrodzeń - podkreśla Karolina Dudkiewicz, Manager Talent Acquisition PMI People & Culture. I dodaje: - Audyt przeprowadzany w ramach certyfikacji jest regularnie powtarzany. Daje to gwarancję, że pracownicy na tych samych stanowiskach otrzymują takie same wynagrodzenia, niezależnie od płci.

Różnorodność to słowo klucz wpisane w DNA firmy. Philip Morris tworzy bowiem środowisko, w którym każdy, bez względu na płeć, wiek czy pełnioną rolę, może z powodzeniem rozwijać siebie. Firma odpowiada również na potrzeby pracowników, którzy są rodzicami. Prywatne firmowe przedszkole („Misie Filipisie”), czy program Happy Parents to elementy wsparcia, które doceni każdy pracujący rodzic.

- Program szczęśliwi rodzice pierwotnie powstał w 2019 roku, z myślą o rodzicach wracających do pracy z urlopów rodzicielskich. Skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, zapewniając im możliwie najlepsze warunki po powrocie do pracy, czyli tzw. "miękkie lądowanie" - tłumaczy Dudkiewicz. – Warto dodać, że rodzice wracający z urlopów rodzicielskich mogą dziś pracować w spółkach Philip Morris w Polsce na 50 proc. etatu przez pierwszy miesiąc, przy zachowaniu 100 proc. wynagrodzenia. To rozwiązanie, z którego chętnie korzystają nasi pracownicy.

We wrześniu ubiegłego roku zadebiutowała nowa odsłona programu, a nowe świadczenia powstały w oparciu o rozpoznanie potrzeb i obaw pracujących rodziców, którzy opowiedzieli o swojej perspektywie w ramach wewnętrznej ankiety realizowanej wśród pracowników firmy. To rozwiązanie unikatowe na polskim rynku pracy. Nowym elementem programu jest możliwość skorzystania z dopłaty do 100 proc. wynagrodzenia przez okres 8 tygodni dla ojca, który zdecyduje się skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Oprócz działań skierowanych do pracowników, firma podejmuje także inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju. W ubiegłym roku Philip Morris Polska S.A. jako druga firma w kraju, została nagrodzona certyfikatem Alliance for Water Stewardship (AWS). Celem certyfikacji jest ograniczenie zużywanej wody oraz promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wody. W przypadku PMI może się nim pochwalić 11 afiliatów na świecie, w tym właśnie krakowska fabryka Philip Morris, która pozytywnie przeszła pełen audyt gospodarki wodnej.

Optymalizacja gospodarki wodnej oraz związane z nią identyfikacja wycieków oraz działania monitorujące już doprowadziły do znaczącego ograniczenia zużycia wody na terenie zakładu – w przypadku jednego tylko działu od 2019 r. udało się zmniejszyć zużycie tego cennego zasobu o 22 proc. Dodatkowo dzięki wprowadzonym działaniom udało się już zaoszczędzić ponad 17 tys. m sześc. wody dostarczanej przez lokalnego dostawcę. To ekwiwalent blisko siedmiu basenów olimpijskich.