Prawie jak terminator. Ten robot niszczy barszcz Sosnowskiego [VIDEO]

fot. pixabay.com

Zdalnie sterowany robot przeznaczony do niszczenia rośliny inwazyjnych, a w szczególności mogącego dotkliwie poparzyć człowieka barszczu Sosnowskiego, to dzieło naukowców z Uniwersytetu Rolniczego. Projekt właśnie został nagrodzony.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS właśnie za robota. Wystawa jest jednym z największych wydarzeń w Polsce promujących wynalazczość i innowacje.

– Mobilne urządzenie może być stosowane w różnych typach siedlisk (zmiennie uwilgotnionych; jednostkowy nacisk urządzenia na podłoże jest trzykrotnie mniejszy niż pod stopą człowieka). Mikrofale emitowane przez anteny urządzenia są w stanie niszczyć rośliny barszczu w każdej fazie wzrostu – czytamy w opisie projektu.

– W przeciwieństwie do innych znanych technologii, urządzenie potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion, czego do tej pory nie uzyskano innymi metodami – tłumaczą. Samą roślinę niszczy promieniowanie mikrofalowe, które powoduje nagrzewanie ich korzeni oraz podłoża, co wiąże się z unicestwieniem nasion.