Ruszyły konsultacje w sprawie wiaduktu w Swoszowicach. Miasto ma propozycję

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Coraz więcej wiadomo o planowanych rozwiązaniach dotyczących budowy wiaduktu nad torami na ul. Kąpielowej i przebudowy układu drogowego w jego sąsiedztwie. W piątek ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie.

Wybrany przez ZIM projektant przygotowuje koncepcję wiaduktu nad torami kolejowymi na ul. Kąpielowej w Swoszowicach. Co ważne, chodzi nie tylko o sam wiadukt, ale również o połączenia z sąsiednimi ulicami – Torową, Armii „Kraków” i Kolejarzy, a także drogą dojazdową do parkingu Park&Ride przy przystanku kolejowym.

Preferowany wariant

Zgodnie z wytycznymi, firma przygotowała kilka możliwych wariantów. Różnią się one między innymi sposobem włączenia ulicy Torowej do ul. Kąpielowej oraz zapewnienia dojazdu do sąsiadujących z tym miejscem posesji. Różnice dotyczą też odcinka od strony ul. Zakopiańskiej, choć w każdej z wersji połączenie ulic Kąpielowej, Armii „Kraków” i Kolejarzy byłoby uproszczone w porównaniu z obecnym stanem.

W piątek 29 października rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Zarząd Inwestycji Miejskich przedstawił w nich wariant wynikowy, po przeanalizowaniu różnych propozycji projektantów.

W tej wersji ul. Torowa przebiegać ma pod wiaduktem i łączyć się z drogą łączącą ul. Kąpielową z parkingiem. Dojazd do posesji zapewni dodatkowa droga poprowadzona równolegle do ul. Kąpielowej.

– Taki układ zajmuje mniej miejsca niż rozwiązanie w stanie istniejącym, odsuwa układ drogowy od zabudowań – czytamy w opisie wariantu. – Na włączeniu do ul. Zakopiańskiej zaproponowano poszerzenie jezdni od strony numerów nieparzystych budynków tak, aby zatoka autobusowa miała normatywną szerokość. Z uwagi na wprowadzenie dodatkowego pasa ruchu, budynek nr 164 przy ul. Kąpielowej będzie przeznaczony do rozbiórki – tłumaczą autorzy.

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich
fot. Zarząd Inwestycji Miejskich

Dyżury i spotkanie

Do 19 listopada mieszkańcy mają czas, by zgłosić uwagi do przedstawionej koncepcji. W ramach konsultacji zaplanowano dwa dyżury telefoniczne z ekspertami – 4 listopada w godzinach 11.00–13.00 oraz 16 listopada 2021 roku w godzinach 16.00–18.00, pod numerem 12 418 05 60.

Z kolei na 9 listopada zaplanowano spotkanie dla mieszkańców, które odbędzie się w Siedzibie Klubu Sportowego „Krakus” Swoszowice, przy ul. Moszyńskiego 9, o godz. 17.00.

Można też wypełnić i przesłać formularz konsultacyjny. Więcej informacji oraz link do materiałów przygotowanych przez projektantów można znaleźć TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus