Ścieżka wzdłuż Tynieckiej projektowana od nowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Brakujący odcinek ścieżki rowerowej do Tyńca trzeba było zaprojektować od nowa. Miasto chce wybudować go w tym roku, choć wymaga to jeszcze wielu formalności.

Chodzi o newralgiczny, stosunkowo krótki odcinek w rejonie ulicy Widłakowej. Rowerzyści muszą tam zjeżdżać na ruchliwą ulicę Tyniecką i pokonywać w ten sposób ok. 200-metrowy odcinek. To prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji, ponieważ natężenie ruchu rowerowego jest tam duże. Można też pojechać wydeptaną ścieżką po stronie rzeki, ale nie każdy jest w stanie z niej skorzystać, szczególnie po deszczu. Problem pozostaje aktualny od lat i – mimo wielu zapewnień – wciąż nie udaje się rozpocząć prac.

Odpowiedź ministra

Do tej pory Zarząd Dróg Miasta Krakowa uzasadniał brak postępów w sprawie przedłużającymi się ustaleniami z Wodami Polskimi. O postępy w tej sprawie pytał w interpelacji poseł Grzegorz Lipiec, a we wtorek udostępnił odpowiedź Ministra Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.

Można w niej wyczytać m.in., że opóźnienia w budowie ścieżki wynikały nie z samego faktu prowadzenia ścieżki koroną wału przeciwpowodziowego, a z problemów własnościowych. Ze względu na ukształtowanie terenu ścieżka w tym miejscu nie będzie prowadzona po koronie wałów, lecz niżej, po stronie brzegu Wisły. Oznacza to, że obiekt powstanie w miejscu zagrożonym zalaniem. Początkowo plan był taki, by ścieżka prowadziła po istniejących zjazdach i wzdłuż brzegu Wisły. Okazało się jednak, że część działek nie ma uregulowanego stanu własnościowego. Stąd potrzeba zmian w projekcie. – Dzięki wybudowaniu nowego zjazdu z wału możliwe będzie poprowadzenie drogi wyłącznie po gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa – czytamy w odpowiedzi ministra.

Pieniądze są w budżecie

Zarząd Dróg Miasta Krakowa potwierdza te informacje. – W chwili obecnej trwa proces projektowy, tak aby ścieżka poprowadzona była po działkach o uregulowanym stanie prawnym. Docelowo będzie ona łączyła brakujący odcinek ścieżki rowerowej biegnącej po wale wiślanym – mówi Renata Postawa-Giza z biura prasowego jednostki.

Miasto chciałoby wykonać wszystkie prace jeszcze w tym roku, choć realizacja tego zamierzenia może nie być łatwa ze względu na formalności – nowy przebieg musi uzyskać wszystkie potrzebne uzgodnienia. Na razie mapy z przebiegiem ścieżki można zobaczyć na stronie Zarządu Transportu Publicznego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus