Spór ZAIKS z organizatorami ŚDM o miliony za wykonywanie utworów

Na scenach ustawionych w całym mieście odbywały się koncerty Festiwalu Młodych fot. Maciej Grzymek/LoveKraków.pl

Kilkaset stron dokumentów o programie Światowych Dni Młodzieży wraz z listą występujących w Krakowie artystów oraz utworów złożyli 19 sierpnia w krakowskim oddziale Stowarzyszenia Autorów ZAiKS organizatorzy ŚDM. ZAiKS chce opłat, Komitet Organizacyjny liczy na "rozsądne porozumienie".

Chodzi o miliony złotych, bo w wydarzeniach centralnych Światowych Dni Młodzieży uczestniczyło od 200 tys. (otwarcie) do 2,5-3 mln osób (msza św. posłania w Brzegach). 100 tys. pielgrzymów – według informacji Komitetu Organizacyjnego – każdego dnia mogło brać udział w Festiwalu Młodych, trwającym od 26 do 29 lipca.

Pełnomocnik Komitetu Organizacyjnego mec. Krzysztof Mazur podkreśla, że sprawa nie jest prosta. – Nie wiem, w jaki sposób mielibyśmy ustalić dokładną liczbę uczestników konkretnych wydarzeń, skoro nie wydawaliśmy ani wejściówek, ani biletów – mówił. Zwrócił uwagę, że część artystyczna stanowiła zaledwie dopełnienie zasadniczego celu i treści ŚDM, jakim była celebra religijna. – Były modlitwy, adoracje, świadectwa religijne, chwalenie Boga w psalmach, a od czasu do czasu pojawiały się utwory tradycyjne – wyjaśnił.

Czy ŚDM to tylko religijna impreza?

Mecenas Mazur wskazuje, że Światowe Dni Młodzieży nie były typową imprezą masową – zostały zorganizowane w oparciu o ustawę o stosunku Państwa do Kościoła i objęte były planem bezpieczeństwa na podstawie specustawy o ŚDM.

Komitet Organizacyjny odwołuje się do zapisu w prawie autorskim, który mówi, że odtwarzanie i wykonywanie muzyki podczas publicznego sprawowania ceremonii religijnej nie wymaga zawierania umów licencyjnych, a więc w konsekwencji także płacenia tantiem dla twórców utworów za pośrednictwem ZAiKS.

Według ZAiKS bezsporna jest kwestia wykonywania utworów podczas ceremonii religijnych, od czego nie są pobierane opłaty na rzecz twórców. – Ale mamy też świadomość, że część imprez w ramach ŚDM miała inny charakter, były spektakle teatralne, występy zespołów. Dopiero po analizie materiału dostarczonego przez organizatora będziemy dalej rozmawiali ze stroną kościelną – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa ZAiKS Anna Biernacka. – Nigdy z naszej strony nie padła propozycja opłaty 1,5 zł od każdego uczestnika wydarzeń – podkreśliła. Komitet Organizacyjny liczy, że po rozmowach z ZAiKS uda się znaleźć racjonalne rozwiązanie. Mecenas Mazur przywołuje przykład Madrytu, w którym ŚDM obyły się pięć lat temu i gdzie zryczałtowana stawka za wszystkie wydarzenia wynosiła 10 tys. euro. – Mam nadzieję, że my również dojdziemy do porozumienia z ZAiKS – mówi mec. Mazur.

Bez korzyści

Organizatorzy ŚDM wystąpili do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o ocenę, jaki wkład w promocję Polski w świecie miały ŚDM. Liczą, że będzie to kolejny argument w negocjacjach ze stowarzyszeniem reprezentującym autorów. – Tym bardziej, że zgodnie z prawem wysokość wynagrodzeń dochodzonych w zakresie zbiorowego zarządzania przez ZAiKS powinna uwzględniać wysokość wpływów osiąganych z korzystania z utworów, a także charakter i zakres wykorzystania tych utworów. Organizacja Festiwalu Młodych ŚDM nie wiązała się z osiąganiem przez Archidiecezję pośrednio lub nawet bezpośrednio żadnych korzyści majątkowych – podkreślił mecenas Mazur.

Źródło: KAI, PAP, www.pope2016.com

comments powered by Disqus