Teatry uliczne opanują Kraków

Festiwal Teatrów Ulicznych startuje już w ten weekend fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tutaj rezerwacja biletów i miejsc nie jest potrzebna. Już w ten weekend startuje Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja”.

Tegoroczna ULICA po raz pierwszy zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza edycja rozpocznie się już w ten piątek i potrwa przez cały weekend (9 – 11 lipca). Kolejna odsłona nastąpi tuż po wakacjach (4 – 5 września). Teatry z całego świata wystąpią w Krakowie i Tarnowie. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Podczas lipcowej edycji wystąpi 15 teatrów z Polski, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i z Włoch. Kolejnych 7 zagranicznych grup (Francja, Hiszpania, Belgia, Czechy, Wielka Brytania) wystąpi we wrześniu.

– Chcemy, aby festiwal dostarczył widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomnił z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem. Festiwal przypomni publiczności nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa. Pokaże je  w nowych, niespotykanych i dziwnych kontekstach – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Widzowie będą mogli oglądać plenerowe widowiska na Rynku Głównym, Małym Rynku, Rynku Podgórskim, przy Arenie Garden i nad Wisłą. Pierwsze spektakle będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek o godz. 16.00.

Co w programie?

Do Krakowa zawitają artyści z Polski i zagranicy. Teatr Akt pokaże widowisko ogniowe „Ja gore”. Teatr Biuro Podróży zaprezentuje premierowe przedstawienie „Eurydyka” odwołujące się do ponadczasowych losów Orfeusza i Eurydyki.

Teatr HoM przygotował m.in. spektakl „Monsier Charlie”. To utrzymany w konwencji pantomimy i stylizacji kina niemego hołd dla twórczości Charliego Chaplina.

Teatr Migro zaprezentuje 2 widowiska bez słów, oparte na ruchu i tańcu: „DROM – ścieżkami Romów”, czyli barwną opowieść o społeczności cygańskiej i „Ławkę” – spektakl taneczny, który z przymrużeniem oka pokazuje „uroki” codzienności.

Pjoter, czyli Piotr Chlipalski zaprezentuje publiczności 40-minutowy performans „Kawaler”.

Holenderska grupa Hendrick-Jan de Stuntman meets Merel Kamp pokaże żartobliwe przedstawienie bez słów, w stylu tradycyjnego niemego kina.

Kolejnym zagranicznym gościem będzie Imre Bernath – klaun i akrobata z Wielkiej Brytanii. Hiszpan Joan Català przedstawi widowisko „Pelat”, który przekracza granice pomiędzy tańcem, cyrkiem, teatrem i sztuką performansu, a także między publicznością i sceną.

„Hold on!” to wirtuozerski spektakl Włocha – Stefano Di Renzo, w którym artysta poddaje grawitację, przeciwwagę i siłę odśrodkową ekstremalnym testom.

W sobotę i niedzielę na Rynku Podgórskim zaplanowano wydarzenia w ramach projektu EOG „Cztery odcienie teatru”. Wystąpią Bogumiła Delimata La Bogusha & Cristo Osorio oraz Tatarski Zespół Buńczuk.

W programie nie zabraknie propozycji dla dzieci. O program zadbają Teatr Szczęście, Teatr Pinezka, Teatr Scena 96 i Teatr Wagabunda.

Teatr KTO w grze

W programie nie zabraknie propozycji organizatora wydarzenia, czyli Teatru KTO. 9 lipca teatr zaprezentuje „Zapach czasu” – plenerową inscenizację Jerzego Zonia, w której reżyser przywołuje zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa.

Dzień później, 10 lipca zaplanowano widowisko „Ślepcy”, a w niedzielę – spektakl „Peregrinus”

Dokładny program festiwalu dostępny TUTAJ.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.