„To zakrawa na ponury żart”. Festiwal Conrada bez dotacji ministerstwa kultury

Festiwal Conarda bez dotacji ministerstwa kultury fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ministerstwo kultury nie przyznało dotacji jednemu z najważniejszych literackich festiwali w Polsce. Organizowany w Krakowie Festiwal Conrada tym razem nie otrzymał finansowego wsparcia.

– Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Conrada, współtworzony przez środowisko „Tygodnika Powszechnego”, nie otrzymał dofinansowania resortu kultury. Nieuzyskanie wystarczającej oceny strategicznej (zaledwie 19 na 30 możliwych punktów) zakrawa na ponury żart – czytamy na Facebooku Tygodnika Powszechnego.

Będzie odwołanie od decyzji

Okazuje się, że chociaż resort kultury „docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury”.

Fundacja Tygodnika Powszechnego zapowiada odwołanie.

– Jeśli nasze odwołanie od tej decyzji będzie bezskuteczne i zostaniemy bez ministerialnej dotacji, festiwal i tak się odbędzie, ponieważ jak dotąd zawsze pomagali nam również Czytelnicy i Darczyńcy – bez nich nie byłoby Conrada – czytamy w komunikacie.

Wybitni pisarze w Krakowie

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Conrada jest współtworzony przez środowisko Tygodnika Powszechnego wraz z miastem i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Wydarzenie odbywa się w stolicy Małopolski od 2009 roku.

Podczas festiwalu w Krakowie gościli wybitni pisarze polscy i zagraniczni, m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Hanna Krall, Swietłana Aleksijewicz, Herta Muller czy Martin Caparros. Literacki festiwal był dwa razy nominowany do nagrody London Book Fair.

Co ważne, festiwal wspiera również literackich debiutantów. Od czterech lat przyznaje Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki. Oprócz tego odbywają się czytania dla młodzieży, w programie jest również pasmo literatury dla dzieci.

W edycji festiwalu w 2018 roku wzięła udział ponad 20-tysięczna publiczność.

 

comments powered by Disqus