Unsound Festival. Na żywo zabrzmi muzyka z serialu „Czarnobyl”

Muzyczna wędrówka śladami "Czarnobyla" podczas Unsound Festival fot. mat.prasowe
Festiwal Unsound odkrywa karty tegorocznego programu. W tym roku na żywo usłyszymy m.in. muzykę z serialu „Czarnobyl”. Premierowo wykona ją kompozytorka Hildur Gudnadóttir.

„Czarnobyl” produkcji HBO to jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich lat. Fabularyzowana historia katastrofy elektrowni jądrowej wzbudziła ogromne emocje zarówno u widzów, jak i krytyków.

Po muzykę z filmu postanowił „sięgnąć” tegoroczny Unsound. Na żywo wykona ją Hildur Gudnadóttir. Islandzka kompozytorka, wiolonczelistka i wokalistka w całości skomponowała i wykonała muzykę do tej mini produkcji. Współpracowali z nią Chris Watson, Timeri Duplat, Gunnar Tynes i Sam Slater.

Dźwięki nieczynnej elektrowni

Gudnadóttir od początku miała swój pomysł na ścieżkę dźwiękową. Przed rozpoczęciem współpracy wraz z Chrisem Watsonem, brytyjskim ekspertem od rejestracji dźwięków otoczenia (tzw. field recordings), wybrała się na Litwę do nieczynnej elektrowni jądrowej Ignalina. I to w tym pozornie cichym, zamkniętym miejscu udało im się zarejestrować przeróżne odgłosy. To one później stały się podstawą do dalszych prac nad ścieżką dźwiękową.

A ta niemal w całości została stworzona z sampli i próbek pochodzących z terenu elektrowni jądrowej. Tylko w niektórych fragmentach są uzupełniane brzmieniem wiolonczeli, fortepianu i wokalizami. Te ostatnie pojawiają się w kompozycji „Líður” i pieśni „Vichnaya Pamyat”. W „Wiecznej Pamięci”, która jest często wykonywana podczas prawosławnych obrzędów pogrzebowych, zaśpiewał Lwowski Męski Chór Municypalny.

Artystka doceniona

Za muzykę produkcji HBO Hildur została nominowana do nagrody Emmy. Podczas koncertu dołączą do niej wspomniani Chris Watson i Sam Slater.

– Koncert zapowiada się intrygująco – będzie to wielokanałowe słuchowisko dostosowane do poprzemysłowych przestrzeni opuszczonego magazynu Telkom Telos – informuje Unsound Festival.

Bilety na pojedyncze wydarzenia trafią do sprzedaży za pośrednictwem platformy Going 20 sierpnia o godzinie 16.00. Karnety tygodniowe i weekendowe są już wyprzedane. I tu ważna informacja dla osób wybierających się na koncert Hildur Gudnadóttir: wydarzenie nie jest objęte karnetem i wymaga dodatkowego biletu.

Terminy wszystkich wydarzeń zostaną ogłoszone również 20 sierpnia. Informacje o programie warto śledzić na stronie festiwalu Unsound.

Solidarność motywem przewodnim

W tym roku motywem przewodnim Unsound jest „Solidarność”.

– Wspólnie w trakcie festiwalu będziemy się bowiem zastanawiać nad tym, co dzisiaj oznacza solidarność, zarówno w kontekście walki o wolność w wielu miejscach na świecie, jak i w odniesieniu do wydarzeń w samej branży muzycznej – informują organizatorzy festiwalu.

Festiwal potrwa od 6 do 13 października. W tym roku w Krakowie wystąpią również m.in. indonezyjska grupa Uwalmassa, polska formacja Lotto, Burnt Friedman i perkusista João Pais Filipe Filipe z zespołu HHY & The Macumbas, Anthony Pateras, MC Yallah & Debmaster czy Eli Keszler & Nate Boyce.

W programie filmowym znalazły się propozycje takie jak m.in. „Black to Techno”, „Hail Satan”, „Hi, AI - Love Stories From The Future”, „Solidarność według kobiet” i „Symfonia Fabryki Ursus”.

Istotną częścią festiwalu są również spotkania, wykłady i prezentacje. W tym roku wezmą w nich udział Mat Dryhurst, Jan Sowa, Jaśmina Wójcik.

comments powered by Disqus