Urzędnicy nie chcą zdradzić, ile miasto dopłaca do węgla?

fot. LoveKraków.pl

Mimo walki ze smogiem, miasto wciąż wypłaca najuboższym zasiłki celowe na opał. W tym na węgiel, który wciąż w ogólnym obiegu uchodzi za najtańsze najpopularniejsze paliwo. Urzędnicy twierdzą, że nie zbierają danych, a tym samym nie wiedzą, jakie kwoty zostały wydane na ten cel.

– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie udziela wsparcia finansowego w formie zasiłków celowych i specjalnych zasiłków celowych z przeznaczeniem na dofinansowanie do kosztów ogrzewania – informuje Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.

W 2012 roku MOPS przyznawał maksymalnie 400 złotych celowego zasiłku na zakup węgla. Wówczas skorzystało z tej pomocy około 1500 rodzin – czyli miasto wydało ok. 600 tys. zł. Wówczas jednak działania ograniczające niską emisję praktycznie nie istniały.

Co się kryje w tych liczbach

Na dobre walka o czyste powietrze rozpoczęła się pod koniec 2013 roku. Poprosiliśmy urząd miasta, by wyliczył, jakie kwoty były przyznawane na zakup węgla właśnie od tego roku. Dostaliśmy wymijającą odpowiedź. – Przez koszty ogrzewania rozumiane są koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem mieszkania niezależnie od rodzaju źródła (ogrzewanie elektryczne, gazowe, węglem i inne). Nie są gromadzone dane w podziale na te źródła – twierdzi Szatanik. Potwierdza to Witold Kramarz z MOPS-u:– Prowadzona ewidencja i analityka w oparciu o homologowane oprogramowanie OU Pomost nie przewiduje zbierania informacji analitycznych w zakresie wsparcia w kontekście źródła ogrzewania stosowanego przez podopiecznych, którzy otrzymują wsparcie na dofinansowanie kosztów ogrzewania.

Dostaliśmy jednak ogólnie koszty dofinansowania do rachunków do ogrzewania. I tak w 2013 roku z pomocy miejskiej skorzystało 1620 rodzin. Kwota dopłat to ponad milion złotych.

W 2014 roku rodzin było 200 rodzin więcej, a kwota dopłat wzrosła o 270 tysięcy złotych –  do 1,35 mln zł. Średnia roczna wartość pomocy na gospodarstwo wyniosła 687 zł.

Do października tego roku do MOPS-u zgłosiło się 1150 rodzin, które otrzymały 770 tys. złotych.

Ekologiczne dopłaty

Z tak ogólnych danych trudno wywnioskować, ile pieniędzy zostało przeznaczonych na sam węgiel. Można tylko sprawdzić, ile wydano w ramach Lokalnego Programu Osłonowego, który jest przeznaczony dla osób, które zmieniły źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne (gaz, olej opałowy, prąd, MPEC nie wcześniej niż we wrześniu 2011 roku). W 2014 roku z takich dopłat skorzystało 85 osób, a w 2015 już 147 – kwota ponad 147 tys. złotych.

 

 

comments powered by Disqus