W Swoszowicach powstaje węzeł przesiadkowy z parkingiem Park&Ride

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za pół roku przy przystanku kolejowym Kraków Swoszowice gotowy ma być nie tylko węzeł umożliwiający przesiadkę pomiędzy komunikacją miejską i koleją, lecz także parking Park&Ride.

Prace rozpoczęły się pod koniec września. Od tego czasu wykonawca ma siedem miesięcy (do kwietnia) na wykonanie podstawowego zakresu inwestycji. Oprócz przebudowy torów i peronów z całą infrastrukturą techniczną, mieści się w nim także m.in. budowa drogi dojazdowej, zatok autobusowych, miejsc postojowych dla taksówek, stanowisk „Kiss&Ride”, miejsc postojowych dla autobusów i busów oraz parkingów rowerowych. Wszystkie te wymienione elementy mają powstać po południowo-zachodniej stronie torów, z dojazdem od ul. Kąpielowej. Będą połączone z peronami i budynkiem dworca tunelem.

Robią całość

Miasto początkowo wstrzymywało się z jasną deklaracją co do tego, czy zdecyduje się też na opcję dodatkową, która przynajmniej dla części użytkowników była tą najbardziej oczekiwaną. Chodzi o parking Park&Ride na ponad 150 miejsc, w tym sześć miejsc do ładowania samochodów elektrycznych.

Pod koniec października urząd miasta poinformował jednak spółkę PKP PLK (która na mocy porozumienia zajmuje się realizacją tej inwestycji), że chce wybudować także parking. W tym przypadku wykonawca również ma siedem miesięcy, co oznacza w praktyce koniec maja.

Część całości

Nawet przy założeniu niewielkiego opóźnienia, koniec tych prac będzie się więc mógł pokryć z zapowiadanym na połowę roku zakończeniem modernizacji całej linii kolejowej między Skawiną a Krakowem.

Na razie jednak nie będzie to oznaczało osiągnięcia docelowej częstotliwości kursów do centrum Krakowa, ponieważ przepustowość linii ograniczona przez modernizację linii średnicowej. Uruchomienie drugiego toru, co również zapowiadane jest na połowę roku, poprawi sytuację, ale częste kursy będą możliwe dopiero wówczas, kiedy ruch w centrum Krakowa będzie prowadzony już po czterech torach.

Dworzec jak nowy

Dłużej niż budowa parkingu ma potrwać gruntowny remont budynku dworca. Zgodnie z zapowiedziami z lipca, kiedy podpisywano umowę, dworzec ma wrócić do życia na przełomie 2021 i 2022 roku. Po wymianie niemal wszystkich elementów charakterystyczny dla austriackiej kolei obiekt znów zacznie służyć pasażerom.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice