Zaplecze Kolei Małopolskich prawie gotowe [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Jeszcze w tym roku ma być gotowe zaplecze Kolei Małopolskich, które powstaje w rejonie Dworca Towarowego. To będzie znaczne ułatwienie dla funkcjonowania kolei aglomeracyjnej wokół Krakowa.

Budowa zaplecza rozpoczęła się 1 października ubiegłego roku. Teraz w rejonie ul. Doktora Twardego widać już niemal gotową halę. Koleje Małopolskie czekają na ten moment od dawna, ponieważ korzystanie z innych hal serwisowych wiąże się z dużymi kosztami, stratą sporej ilości czas i wieloma organizacyjnymi problemami.

– Korzyści z działalności zaplecza technicznego, które wypłyną na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróży pasażerów, to mniejsza awaryjność taboru, zaoszczędzenie czasu potrzebnego na podstawienie składów do miejsca wykonywania przeglądów, wyeliminowanie ryzyka oczekiwania na wjazd na tory serwisowe zewnętrznych operatorów, możliwość inwestowania w nowe składy, a także nowe miejsca pracy – wylicza Szymon Kamysz z Kolei Małopolskich.

Kompleksowa obsługa

– W środku w hali będą się znajdować trzy tory. Przy jednym torze będziemy myć pojazdy, powstanie cała instalacja myjni – podobna do myjni automatycznych na stacjach benzynowych. Dwa tory będą wyposażone w kanały inspekcyjne i na tych torach będzie odbywał się serwis, przeglądy i bieżące naprawy – tłumaczył nam w czerwcu prezes spółki Tomasz Warchoł.

W ramach wyposażenia hali znajdzie się też m.in. stanowisko do opróżniania WC i napełniania zbiorników, oczyszczalnia ścieków, tokarka podtorowa, suwnica i podnośniki czy urządzenie do pomiaru nacisku kół. Na parterze zaplanowano też zaplecze socjalne dla ekip naprawczych, warsztaty, pomieszczenia dla serwisantów oraz nastawnię i dyspozytornię. Na piętrze natomiast miejsce dla siebie znajdą drużyny konduktorskie oraz część administracyjna.

Już malują

Obecnie na budowie trwają już prace wykończeniowe. Jak wylicza Szymon Kamysz, w części administracyjno-socjalnej są już na ukończeniu prace malarskie, w hali trwa montaż urządzeń myjni, wykonywanie posadzek z żywic i malowanie ścian. Zamontowane są już m.in. bramy w magazynie, podesty technologiczne, gotowa jest instalacja centralnego ogrzewania.

Wykonawca pracuje też na zewnątrz. Układana jest nawierzchnia z kostki, trwa porządkowanie terenu pod nasadzenia. Zbiornik przeciwpożarowy jest już zamontowany. Na torach rozpoczęły się już prace związane z połączeniem z istniejącą siecią, trwa też m.in. regulacja napędów i rozjazdów.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały