Zarząd dróg chce przebudować skrzyżowanie na al. Pokoju. Zdąży przed igrzyskami?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZDMK rozpisał przetarg dotyczący przebudowy skrzyżowania al. Pokoju z ulicami Kordylewskiego i Rogozińskiego. Terminy są napięte, ponieważ zadanie jest dofinansowane z puli związanej z organizacją Igrzysk Europejskich.

Sam pomysł rozbudowy skrzyżowania nie jest nowy. Decyzja ZRID dla tej inwestycji została uzyskana jeszcze w 2013 roku, później przechodziła jeszcze przez różne instancje w związku z odwołaniami. Dokumentację przygotował deweloper, na podstawie umowy z miastem.

– My teraz to zadanie przejęliśmy do realizacji. Mamy pulę środków związanych z Igrzyskami Europejskimi i dzięki nim chcielibyśmy zrealizować to zadanie w trybie „zaprojektuj i zbuduj” – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Spore zmiany

Skrzyżowanie w rejonie przystanku tramwajowego „Teatr Variete”, zgodnie z planami urzędników, ma przejść sporą zmianę. Ulica Rogozińskiego ma zostać rozbudowana na odcinku 125 m, ulica Kordylewskiego na odcinku 90 m, a aleja Pokoju – na 230 m jezdni w stronę Czyżyn i 265 m jezdni w stronę ronda Grzegórzeckiego.

Kluczowa zmiana ma zajść na torowisku. – Zadanie polega na tym, żeby był możliwy przejazd samochodem na wprost pomiędzy ulicami Rogozińskiego i Kordylewskiego. Mielibyśmy wtedy większą możliwość organizacji ruchu lokalnego – przekonuje Michał Pyclik.

Na bocznych ulicach mają powstać wysepki kanalizujące ruch i nowe chodniki po obydwu stronach, z pasami integracyjnymi dla osób niedowidzących. Przebudowa obejmie też m.in. perony tramwajowe, drogę dla rowerów na al. Pokoju i miejsca postojowe.

Mało czasu

Dużym znakiem zapytania jest to, czy uda się zrealizować całe zamierzenie przed igrzyskami, a to warunek otrzymania dofinansowania. O tym, jak ważne są w tym przypadku terminy, świadczy niedawna decyzja o zamknięciu odcinka ul. Królowej Jadwigi na czas prac.

W tym przypadku problemem jest to, że chodzi nie tylko o samo wykonanie prac, ale też o aktualizację dokumentacji, która zdążyła stracić ważność. ZDMK podzielił więc prace na dwa etapy: do 1 grudnia chce mieć wszystkie potrzebne dokumenty, a do połowy maja – zakończone prace.

– Zobaczymy, czy ktoś się zgłosi. To byłby pierwszy przetarg w ramach puli z Igrzysk Europejskich związany z torowiskiem. Temat nie jest prosty, ponieważ trzeba zaktualizować dokumentację, co może zająć trochę czasu – przyznaje rzecznik jednostki. Otwarcie ofert planowane jest na 22 lipca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki