Zarząd Województwa nie przyjął uchwały ws. zakazu palenia w piecach

Zarząd Województwa Małopolskiego miał dziś przyjąć projekt uchwały ws. zakazu palenia w piecach. Następnie projekt od Marszałka Małopolski powinien trafić pod obrady sejmiku wojewódzkiego. Udało nam się dowiedzieć, że dokument, mimo wcześniejszych zamierzeń, nie był dziś procedowany.

Jedynym organem w Małopolsce, który może zakazać stosowania paliw stałych w piecach jest Sejmik Województwa. Jednak wcześniej projekt musi przejść przez Zarząd, którego szefem jest marszałek Marek Sowa. Członkowie Zarządu planowali dziś przyjąć treść uchwały, jednak w ostatniej chwili punkt w sprawie zakazu palenia w piecach został zdjęty z porządku obrad, co oznacza, że procedura przeciągnie się o kilka tygodni, a może i nawet miesięcy.

Kazimierz Czekaj, przewodniczący Komisji Budżetowej Sejmiku Województwa Małopolskiego twierdzi, że dzisiejsza decyzja zarządu to dobre posunięcie. – Sejmik i Zarząd powinni zająć się opracowaniem kompleksowego programu poprawy morowego powietrza w Krakowie, a nie tworzyć tylko jakieś przykrywki problemów – mówi Czekaj.

Radny zaznacza, że wicemarszałek Małopolski odpowiedzialny za ochronę środowiska powinien zająć się problemem całościowo. – Niech Wojciech Kozak zajmie się ważniejszymi problemami i opracuje pełen program walki o czyste powietrze, a nie zakazuje palenia drewnem w kominkach – twierdzi Czekaj.

– Dobrze, że Marek Sowa zdecydował, że projekt trafi tam, gdzie powinien, czyli do śmieci – podsumowuje całą sprawę przewodniczący komisji i dodaje, że to „śmieci, z którymi nie może sobie poradzić MPO”.

Zdaniem marszałka Sowy najpierw trzeba przyjąć właśnie całościowy program dla ochrony powietrza, aby myśleć o zakazach. Wcześniej musimy przyjąć program ochrony powietrza w Małopolsce, a na razie trwają jego konsultacje napisał na twitterze Marek Sowa. Jak przenują jednak urzędnicy, projekt w najbliższym czasie będzie ponownie procedowany i jest możliwe jest jego przyjęcie jeszcze w tym roku.

fot. Zbigniew Siwek/lovekrakow.pl

 

comments powered by Disqus