Budowa linii tramwajowej, która nie może wystartować

Pętla Krowodrza Górka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy dalej nie mają zezwolenia na budowę linii tramwajowej na Górkę Narodową. Miesiąc temu wysłali wniosek o odstępstwa do ministerstwa. Jednak resort poprosił o dosłanie kolejnych dokumentów. Wydanie pozwolenia odsuwa się mocno w czasie.

Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu mają kolejny problem z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej na Górkę Narodową. Według planów z początku roku prace budowlane miały wystartować we wrześniu. Tak jednak się nie stanie. Osoby odpowiedzialne za inwestycje nie mają nawet kompletu dokumentów potrzebnych do wydania decyzji administracyjnej.

Prośba do ministerstwa

22 sierpnia rzecznik prasowy ZIKiT informował nas, że wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej został złożony. Gdyby dokumenty się zgadzały, to urzędnicy z wydziału architektury mieliby 60 dni na wydanie zezwolenia.

Okazuje się, że 1 sierpnia do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęło pismo podpisane przez wicedyrektorkę wydziału architektury. We wniosku urzędniczka prosi ministra o wyrażenie zgody na odstępstwa od obowiązujących przepisów.

Konkretnie chodzi o możliwość zachowania mniejszych odstępów od dróg, np. zamiast 500 metrów było 300 lub 38 metrów. Jak krakowscy urzędnicy uzasadniają swój wniosek? Przebiegiem projektowanej linii tramwajowej wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej.

Po ponad miesiącu ministerstwo wysyła do Urzędu Miasta Krakowa kolejne pismo. – 5 września zostało wysłane do prezydenta wezwanie o uzupełnienie wniosku – podkreśla Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Prace miały rozpocząć się we wrześniu

Całe postępowanie o udzielenie pełnomocnictwa może spowodować, że ZIKiT nie otrzyma w tym roku pozwolenia na budowę, mimo sierpniowych zapowiedzi przedstawiciela tej jednostki. Jak całą sprawę komentuje ZIKIT? Od pięciu dni nie potrafią udzielić odpowiedzi na konkretne pytania, czy aby na pewno wszystko z dokumentacją jest w porządku i na jakim etapie znajduje się zdobywanie wymaganych pozwoleń.

Urzędnicy ZIKiT już wcześniej wiedzieli, że nie uda się rozpocząć budowy linii tramwajowej we wrześniu. Chcieli wystartować z przebudową kanalizacji, na co potrzebne jest tylko zgłoszenie, a nie uzyskanie pozwolenia. Czy zapadły już decyzje o terminie rozpoczęcia przebudowy sieci? Na te pytania również ZIKiT nie udziela odpowiedzi.

comments powered by Disqus