„Chcemy ponownego konkursu na dyrektora Bunkra Sztuki”. Jest petycja do ministra kultury

Bunkier Sztuki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Burza w Bunkrze Sztuki trwa. W internecie pojawiła się już petycja środowiska artystycznego do ministra kultury w sprawie rozpisania konkursu na stanowisko dyrektora miejskiej galerii. Są również przeciwni łączeniu galerii z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prezydent Jacek Majchrowski ogłosił, że chce, aby dyrektorem Bunkra Sztuki została obecna dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka. Zwrócił się do ministra kultury z pismem o odstąpienie od obowiązku organizowania konkursu. Co więcej, prezydent odniósł się również do przyszłości miejskiej galerii – ma ona zostać połączona z muzeum MOCAK.

Przeciwko powyższym planom protestują już pracownicy Bunkra, którzy napisali list do prezydenta i ministra. Murem za Bunkrem stanęło również Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej.

„Galeria miejska jest rodzajem agory”

To nie koniec. Środowiska artystyczne stworzyły list otwarty do ministra Piotra Glińskiego dotyczący planów restrukturyzacji instytucji. Do tej pory petycję podpisało prawie 200 osób.

„Role, które pełnią obie instytucje, mają odrębny charakter. Muzeum jest instytucją powołaną przede wszystkim do opieki nad dziełami sztuki, ich konserwacją i zachowaniem spuścizny kulturalnej dla kolejnych pokoleń. Galeria miejska jest zaś rodzajem agory oraz miejscem, gdzie wystawiają swoje prace współcześni artyści. Jest miejscem spotkań twórców z publicznością, ale także miejscem, gdzie początkujący artyści i artystki uczą się, jak prezentować swoją twórczość we współpracy z kuratorami i kuratorkami. Jest także miejscem eksperymentów artystycznych” – piszą w petycji jej inicjatorki Iwona Demko i Monika Drożyńska.

„Proces wyłonienia nowej osoby powinien być klarowny”

W liście otwartym jest również mowa o przeprowadzeniu ponownego konkursu na stanowisko dyrektora Bunkra Sztuki.

„Proces wyłonienia nowej osoby powinien być klarowny i dostępny dla opinii publicznej. W skład Komisji Konkursowej powinni wchodzić przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków oraz ekspertów czynnie działających w obszarze współczesnej kultury – przedstawiciel lub przedstawicielka Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. W komisji powinni znaleźć się również przedstawiciele zespołu Bunkra Sztuki, którzy o planach restrukturyzacji ich własnego miejsca pracy dowiedzieli się – tak jak wszyscy inni – z prasy i mediów społecznościowych” – czytamy w petycji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus