Czy Wesoła może być dziełem sztuki? We wtorek debata

Miasto zakupiło 10-hektarowy teren za 283 mln zł od Szpitala Uniwersyteckiego. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wesoła w najbliższych latach zmieni swój charakter. We wtorek odbędzie się debata o roli kultury i środowisk twórczych w procesie projektowania Wesołej organizowana przez twórców Forum Kultura Futura.

„Czy Wesoła może być dziełem sztuki?” – takie pytanie postawią sobie uczestnicy debaty, która odbędzie się 2 lutego w Teatrze Słowackiego.

Miasto zakupiło 10-hektarowy teren za 283 mln zł od Szpitala Uniwersyteckiego. Według planów miasta, Wesoła ma stać się prestiżową, kulturalną i zieloną dzielnicą. W budynkach poszpitalnych w przyszłości ma się znaleźć m.in. siedziba Biblioteki Kraków.

Wyzwanie

– Kraków stanął przed wyzwaniem zaprojektowania przestrzennej i funkcjonalnej przyszłości tego kwartału naszego miasta. Po stopniowej wyprowadzce kolejnych klinik, ten monofunkcyjny dotąd obszar trzeba wymyślić na nowo – zaznacza Tomasz Janowski z Instytutu Wspólnot Obywatelskich, współautor projektu Kultura Futura.

W listopadzie i grudniu 2020 roku miasto przeprowadziło pierwsze konsultacje społeczne. Teraz czas na drugi etap, którego końcowym efektem ma być raport dotyczący oczekiwań mieszkańców Krakowa i jego środowisk co do przyszłości tego obszaru.

Więcej o konsultacjach >>> „Sukcesem Wesołej możemy napisać kolejny rozdział współczesnej historii Krakowa”

Wesoła polem do poszukiwań

W dyskusji udział wezmą osoby reprezentujące środowiska twórcze skupione wokół forum Kultura Futura, organizatorzy i uczestnicy konsultacji, animatorzy wydarzeń i projektów kulturalnych.

– W naszym przekonaniu to kultura jest polem do poszukiwań nowych, wspólnych wartości. Powinna być dla nas sondą poszukującą przyszłej tożsamości Wesołej, uruchamiającą proces jej twórczego ożywiania w zgodzie z preferencjami wszystkich przyszłych użytkowników tego wyjątkowego pustostanu miejskiego – zaznacza Janowski.

Debata rozpocznie się o godz. 17.30 i będzie transmitowana on-line m.in. TUTAJ.

Własność miasta

W minionym tygodniu miejscy radni wyrazili zgodę na przekazanie miejskiej spółce – Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, nieruchomości wchodzących w skład dawnego kompleksu szpitalnego przy ul. Kopernika.

Najwięcej kontrowersji wzbudziła sprawa kościoła znajdującego się na tym terenie. Świątynia nadal pozostanie własnością miasta, jednak oprócz sprawowanych mszy świętych, będą się tu odbywały koncerty muzyki poważnej – najczęściej Capelli Cracoviensis.

Więcej >>> Wesoła w ręce spółki. „To może biskup a nie urzędnik”

Przekazanie prawa własności terenów Wesołej Agencji Rozwoju Miasta Krakowa skrytykowali aktywiści Kolektywu Wesoła. Zapowiadają skierowanie listu otwartego do prezydenta miasta.

– Konsultacje społeczne wciąż się nie zakończyły, czeka nas ich drugi etap. Mieszkańcy nie mieli jeszcze szansy wypowiedzieć się we wszystkich kwestiach, a podstawowe uwarunkowania wciąż się zmieniają. Na warsztatach proszono nas o wymyślenie funkcji dla poszczególnych budynków, a jednak kościół został obiecany kurii. Traktowaliśmy Wesołą jako integralną całość, o oddawaniu komukolwiek nieruchomości nie było mowy – mówi Justyna Wójtowicz z Kolektywu Wesoła.

Aktualności

Pokaż więcej