Dom im. J. Piłsudskiego. Kontrolerzy ministerstwa skrytykowali warunki przechowywania zbiorów

Dom im. J. Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kontrola ministra kultury w Domu im. J. Piłsudskiego dobiegła końca. Jak wynika z raportu, kontrolerzy negatywnie ocenili m.in. przechowywanie i zabezpieczanie zbiorów oraz to, że Muzeum Czynu Niepodległościowego nie było dostępne dla zwiedzających.

To już koniec kontroli ministra kultury w Muzeum Czynu Niepodległościowego, mieszczącego się w Domu im. J. Piłsudskiego. Niewystarczający stan techniczny pomieszczeń, utrudniony dostęp do zbiorów czy przechowywanie ich w złych warunkach – tak w skrócie prezentuje się lista nieprawidłowości po przeprowadzonej w marcu kontroli.

Biuro prasowe MKiDN w przesłanym oświadczeniu informuje, że „kontrolerzy negatywnie ocenili warunki zwiedzania oraz udostępnianie zbiorów przez muzeum. Możliwość dostępu publiczności do zgromadzonych zbiorów w muzeum była utrudniona, negatywnie również należy ocenić przechowywanie oraz zabezpieczenie zbiorów”.

Złe warunki

Raport wskazuje również na to, że placówka w czasie objętym kontrolą nie prowadziła poprawnej ewidencji dotyczącej zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeum. – Obiekty w muzeum były przechowywane w warunkach niezapewniających im właściwego stanu zachowania i bezpieczeństwa. Ogólna sytuacja w placówce uniemożliwia właściwą prewencję konserwatorską, a stan techniczny pomieszczeń, w tym ekspozycyjnych należy uznać za niewystarczający – czytamy w komunikacie.

Teraz resort kultury będzie czekał, aż do pokontrolnych zaleceń odniesie się zarządzający placówką Związek Legionistów Polskich. – Po uzyskaniu odpowiedzi podjęte zostaną rozmowy z muzeum i jego założycielem, które będą miały na celu znalezienie metody rozwiązania zidentyfikowanych w toku kontroli problemów – informuje MKiDN.

Od lat 90-tych XX wieku Dom im. J. Piłsudskiego jest siedzibą Związku Legionistów Polskich, którego komendantem jest Krystian Waksmundzki. W zbiorach Muzeum Czynu Niepodległościowego znajdują się m.in. sztandary Legionów Polskich, pamiątki związane z marszałkiem Piłsudskim oraz dokumenty, broń czy dzieła sztuki.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus