Interaktywny mural w budynku Poczty Głównej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek, 10 listopada, odbędzie się odsłonięcie interaktywnego muralu odwołującego się do architektury i designu budynku przy ul. Wielopole, gdzie przez lata mieściła się Poczta Główna.

Projekt Poczta, realizowany przez Fundację Liberty Art w ramach cyklu „Sztuka do Rzeczy – design w Krakowie” przypomni o czasach świetności budynku Poczty Głównej. Otwarcie muralu, który powstaje w gmachu przy ul. Wielopole, odbędzie się 10 listopada o godz. 19:00 w Klubie Spotkań Poczta Główna. Wydarzenie poprzedzi dyskusja na temat architektury budynku, jego designu oraz społecznej roli. Start o godz. 17:00.

Żywy monument

– Inspiruje nas historia budynku, spektakularny design odwołujący się do najlepszego międzynarodowego wzornictwa (zwłaszcza z okresu modernizmu) oraz ludzie, których losy splotły się z dziejami gmachu. Poczta Główna to nie tylko listy i paczki, to przede wszystkim żywy monument, a zarazem prawdziwa instytucja-maszyna, przez wiele dekad napędzająca dynamicznie rozwijającą się metropolię Krakowa. Poczta Główna pełniła tę samą funkcję co współczesne smarftony - była oknem, przez które krakowianie spoglądali na świat – mówią inicjatorzy akcji Rafał Stanowski i Marcin Lewicki z Fundacji Liberty Art.

We wnętrzu działającego Klubu Spotkań Poczta Główna artystki Joanna Bernat i Anna Sermak dokonają artystycznej interwencji, łącząc tradycyjne techniki malarskie ze street artem oraz nowymi technologiami. Interaktywny mural nawiązywać będzie do barwnej, pocztowej tradycji.

Projekt odbywa się w ramach cyklu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” i jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Towarzyszy mu strona internetowa projektpoczta.pl, dzięki której można zagłębić się w historię budynku oraz dzieje jego designu. Wernisaż projektu zwieńczy impreza DJ w klimacie lat 90/00.