Jak nie dojechać autobusem do szpitala?

Szpital im. Rydygiera podczas remontu elewacji fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy przygotowują nową organizację ruchu przy szpitalu im. Rydygiera, aby autobusy linii nr 125 mogły kursować po swojej stałej trasie.

14 razy w ostatnim miesiącu kierowcy autobusów linii nr 125 musieli skrócić trasę. „Zablokowany przejazd dla linii 125 pod Szpitalem Rydygiera. Autobusy zawracają na rondzie Hipokratesa” – to najczęstszy komunikat publikowany w tym roku na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

MPK interweniuje

– Od początku roku staramy się zwracać uwagę na ten problem, ale sami go nie rozwiążemy. Mamy inspektora w tym rejonie, aby móc jak najszybciej reagować – przyznaje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. Dlatego przewoźnik w tym tygodniu przesłał do Zarządu Transportu Publicznego pismo, w którym prosi o podjęcie interwencji.

Na czym polega problem? Autobusy nie mieszczą się na wąskiej drodze tuż przy budynku szpitala im. Rydygiera. Zazwyczaj droga zastawiona jest przez zaparkowane samochody. Przyznaje to przedstawicielka straży miejskiej. –Wskazane miejsce jest terenem szpitala. Ze względu na nieprawidłowe oznakowanie nie mamy podstaw prawnych do podejmowania interwencji – mówi Edyta Ćwiklik.

ZTP szykuje zakaz parkowania

O nieprawidłowościach w funkcjonowaniu autobusów wiedzą także przedstawiciele Zarządu Transportu Publicznego, którzy zapewniają, że mimo iż teren nie należy do miasta, tylko województwa, to przygotowują projekt organizacji ruchu zakazujący w tym miejscu parkowania. Taka zmiana umożliwiłaby miejskim strażnikom oraz policji podejmowanie interwencji.

– W sprawie ruchu przy szpitalu rozmawialiśmy z przedstawicielami placówki przy okazji korków, jakie tworzyły się pod koniec roku do punktu wymazowego. Nie prezentowaliśmy jeszcze naszego pomysłu dotyczącego montażu znaków, bo jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji – informuje Sebastian Kowal z ZTP.

Od tego, czy problem dla pasażerów dojeżdżających do placówki zostanie rozwiązany zależy od woli dyrekcji szpitala. Jeśli szefostwo instytucji nie wprowadzi nowej organizacji ruchu, to organizator transportu publicznego może skrócić linię do ronda Hipokratesa.

Wcześniej były kłopoty z Bagrami

Podobne kłopoty z funkcjonowaniem autobusów miały miejsce w okolicach Bagrów. Tam pojazdy linii nr 127 bardzo często utykały, głównie w weekendy, z powodu źle zaparkowanych samochodów. Straż miejska przez kilka tygodni bezradnie rozkładała ręce i mówiła, że nic nie może zrobić. Pomogło dopiero montaż przez drogowców znaku zakazującego ruchu w obu kierunkach.

Autor mapy: Zarząd Transportu Publicznego
Autor mapy: Zarząd Transportu Publicznego

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce Wzgórza Krzesławickie