Kluczowa decyzja dla kolejowej „zakopianki”. Podróż w ponad dwie godziny

fot. Krzysztof Kalinowski

– Dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego skróci się o ponad dwie godziny – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Chabówce powstanie łącznica, która usprawni ruch pociągów na liniach kolejowych w kierunku Zakopanego. Pociągi nie będą musiały już stawać w celu przepięcia lokomotywy na drugi koniec składu.

Inwestycja, której wojewoda małopolski nadał rygor natychmiastowej wykonalności, jest kluczowym etapem w ramach projektu realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe – Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Podobne łącznice powstały w Krakowie i Suchej Beskidzkiej.

Absurdalny czas przejazdu

– Przed remontem „kolejowej zakopianki” podróżni pokonywali trasę Kraków-Zakopane nawet w pięć godzin. Na odcinku liczącym ok. 100 km pociągi musiały trzy razy zmieniać kierunek jazdy. Modernizacja linii kolejowej wyeliminuje tę długotrwałą procedurę i skróci trasę. Małopolanie i tak licznie przybywający do naszego województwa turyści będą mieli możliwość dotarcia do stolicy Tatr w ok. dwie godziny. To alternatywa dla podróżujących samochodami. Dojazd do Zakopanego jeszcze nigdy nie był tak szybki, komfortowy i łatwy – tłumaczy Łukasz Kmita.

W ramach inwestycji powstanie: budowla obejmująca elementy dróg publicznych i kolejowych dróg szynowych, w szczególności rozjazd kolejowy, skrzyżowania i węzły, wjazdy, zjazdy, przejazdy, perony oraz rampy.

Planowany termin zakończenia remontu „kolejowej zakopianki” to koniec 2023 roku.

Schemat łącznicy
Schemat łącznicy