Konkurs na Muzeum Wyspiańskiego zainteresował architektów. Wpłynęły 134 zgłoszenia

Wystawa „Wyspiański. Nieznany” w Gmachu Głównym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
134 pracownie architektoniczne złożyły wnioski o dopuszczenie do konkursu na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

W maju Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiło konkurs na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Budynek ma powstać pomiędzy Gmachem Głównym a „Żaczkiem”.

– Propozycje spłynęły od pracowni architektonicznych z Polski i całej Europy, jednak według regulaminu konkursu zgłoszenia muszą pozostać niejawne do ogłoszenia wyników – informuje Marta Bosak z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Powstanie Kwartał Muzealny

Pula nagród w konkursie to 275 tys. zł. Zwycięzca otrzyma 90 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na przygotowanie projektu Muzeum Wyspiańskiego. Uczestnicy II etapu otrzymają nagrody w wysokości 30 tys. zł.

Pierwszy etap konkursu zostanie rozstrzygnięty do 12 sierpnia, a prace konkursowe w drugim etapie można będzie składać do 4 października. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 11 października.

– Marzy mi się, aby muzeum przypominało kształtem centrum nauki poświęcone Wyspiańskiemu. Każdy, kto w przyszłości tu przyjdzie, znajdzie wszystko, co wiemy o artyście. Chcemy, aby była to ekspozycja o charakterze narracyjnym i kontekstowym – mówił w maju podczas ogłoszenia konkursu Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK.

Muzeum Wyspiańskiego ma być częścią nowego Kwartału Muzealnego. W jego skład docelowo będzie wchodzić jeszcze Gmach Główny i wyremontowany hotel Cracovia. Dopełnieniem ma być Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach.

„To będzie trudna inwestycja”

– Chociaż inwestycja nie jest wielka pod względem kubaturowym, to jest trudna – przyznał podczas majowej konferencji prasowej Marcin Brataniec – sędzia konkursowy z SARP. – Budynek gmachu Muzeum Narodowego jest obwarowany warunkami konserwatorskimi, na tym terenie występuje wysoki poziom wód gruntowych –tłumaczył.

comments powered by Disqus